Wydawało się, że najgorsze lata  –   2020 i 2021  –   mamy już za sobą i że nic więcej poza pandemią nas nie spotka. Rzeczywistość, a właściwie to rosyjski dyktator, zdecydowanie rozwiał te nadzieje. Po kilkudziesięciu latach (nawet licząc od wydarzeń w byłej Jugosławii w latach 90. ubiegłego wieku) wojna na pełną skalę, ze wszystkimi swoimi okropieństwami, znowu nastała w Europie, i to tak blisko, bo w sąsiedniej Ukrainie.

I choć nie dzieje się ona w granicach naszego kraju, to ze względu na niewielką odległość oraz od lat bliskie relacje z Ukraińcami, a także szeroką pomoc oraz gościnę udzielaną przez Polki i Polaków, wojna dotyka także niemal całego polskiego społeczeństwa. Wielu z nas zna osobiście ludzi, którzy albo sami są jej ofiarami, albo ich rodziny doświadczyły wywołanego przez Rosję piekła. Co ważne, wielu z polskich użytkowników komputerów Mac, ale i iPhone'ów czy iPadów, korzysta z aplikacji stworzonych przez firmy i deweloperów z Ukrainy, którzy teraz walczą w szeregach ukraińskiej armii lub w ochotniczych oddziałach obrony terytorialnej. Wielu z nich, także moich przyjaciół, choćby z ukraińskiej firmy MacPaw, poświęca swój czas i środki na wspieranie walki Ukrainy z rosyjskim agresorem. To im dedykujemy ten numer. Znajdziecie w nim m.in. wywiad z Julią Petryk – główną manager PR w MacPaw, mój wybór ukraińskich aplikacji, z których korzystam na Macu i iPhonie, oraz galerię zdjęć z Kijowa, zrobionych iPhone'em 12 Pro Max w sierpniu ubiegłego roku (a więc tuż przed wojną).

Oczywiście to nie jedyne tematy, które znalazły się w bieżącym numerze. Znajdziecie w nim sporo recenzji akcesoriów (m.in. termometru Withings Thermo), sprzętu audio (Sonos Arc i Bowers & Wilkins Formation Wedge), a nawet najnowszego elektryka Volkswagena, którym wraz z Norbertem wybraliśmy się do Barcelony. Polecam też ciekawy artykuł Marka Gawryłowicza o alternatywnych źródłach aplikacji dla iOS.

W imieniu całej redakcji życzę Wam miłej lektury.

Pobierz MyApple Magazyn nr 2/2022