W ubiegłym roku senatorzy z kilku amerykańskich stanów przygotowali projekty ustaw mających wpłynąć na sposób działania sklepu App Store. Ostatecznie żadna z nich nie weszła jednak w życie. Teraz jednak podobny projekt zaprezentowali senatorzy ze stanu Illinois.

Projekt ustawy przedstawiony przez senatorów z Illinois zakłada zmuszenie Apple do umożliwienia deweloperom z tego stanu stosowania w swoich aplikacjach dla iOS alternatywnych systemów płatności. Obecnie regulamin App Store nakazuje im używanie systemu płatności Apple, co oznacza płacenie tej firmie prowizji w wysokości od 15% do 30% od większości transakcji. Ustawa zakazywałaby też Apple stosowania jakichkolwiek represji wobec deweloperów, którzy zdecydowaliby się zrezygnować z ich systemu płatności na rzecz tańszej alternatywy. W prace nad projektem ustawy zaangażowany był m.in. David Heinemeier-Hansson, współtwórca aplikacji Basecamp i Hey, który w przeszłości wielokrotnie głośno krytykował sposób funkcjonowania sklepu App Store i platformy iOS.

Apple ogłosiło niedawno, że jeśli zostanie zmuszone do akceptowania alternatywnych systemów płatności w aplikacjach dla iOS, zamierza pobierać prowizje również od transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli już wprowadzenie takiego rozwiązania w Korei Południowej, która we wrześniu ubiegłego roku uchwaliła zmiany w ustawie o rynku telekomunikacyjnym dotyczące sklepów z aplikacjami na urządzenia mobilne, nakazujące Apple dopuszczanie w App Store alternatywnych systemów płatności. Jak na razie nie wyjaśniono jednak, jak dokładnie miałoby ono funkcjonować.

W ubiegłym roku sąd w USA wydał w sprawie Apple vs. Epic Games wyrok nakazujący Apple zezwalać deweloperom na stosowanie alternatywnych systemów płatności. Prawnikom udało się jednak zawiesić jego wykonanie na czas nieokreślony. Jednocześnie amerykańscy politycy cały czas pracują nad nowymi projektami ustaw, które mogłyby nie tylko zmusić Apple do zaakceptowania alternatywnych systemów płatności, ale też otwarcia iOS na aplikacje spoza App Store.

Źródło: MacRumors