Od lat przekonuję się, jak wiele jeszcze aplikacji dostępnych dla Maca czeka na moje odkrycie. Często są to programy w genialny sposób rozwiązujące problemy, które dotąd wydawały mi się nie do rozwiązania i z którymi w pewnym stopniu już się pogodziłem. To, że na nie dotąd nie trafiłem, wynika pewnie trochę z faktu, iż ich autorzy skupiają się przede wszystkim na zadaniach i problemach, które te aplikacje mają rozwiązać, a nie na rzucającym się w oczy wyglądzie. Niedawno odkryty przeze mnie taki właśnie program to Hook dla Maca, stworzony przez mieszczące się w kanadyjskim Vancouver studio CogSci.

Podczas codziennej pracy często borykamy się z problemami związanymi ze znacznym rozdrobnieniem narzędzi i dokumentów dotyczących jakiegoś konkretnego projektu, nad którym pracujemy, czy też mniej lub bardziej powiązanych z innym, ważnym dla nas tematem. Ja przynajmniej tak mam. Dokumenty Pages (lub Worda), dokumenty PDF związane z jakimś interesującym mnie w danym kontekście tematem, maile, strony WWW. Często po prostu zapominam o nich lub mam problem z ich odnalezieniem po dłuższym czasie. Mogę oczywiście wynotowywać je wszystkie w kolejnym dokumencie czy notatce. Wolałbym jednak wszystkie je połączyć z głównym dokumentem lub całym projektem, nad którym właśnie pracuję, tak by lista tych wszystkich innych dokumentów, plików czy stron związanych z tym konkretnym tematem była dostępna od razu i by te połączenia działały także w drugą stronę, a więc z danego dokumentu powiązanego z projektem. Otwierając jakiś wcześniej już odebrany mail czy dokument PDF, mógłbym szybko wyświetlić listę powiązanych z nim projektów, do których się odnosi i ekspresowo przenieść się właśnie do któregoś z nich. Do niedawna nie zdawałem sobie sprawy, że istnieje program, który to robi. A jest nim wspomniany wyżej Hook.

Haki na wszystko i do wszystkiego

Kiedy myślę o Hook, przychodzi mi do głowy dobrze znane z polskiej polityki hasło „zbierać haki”. Hook (czyli hak) robi to, ale w odniesieniu do projektów i dokumentów. Program ten tworzy bowiem dwukierunkowe linki pomiędzy poszczególnymi dokumentami, stronami, notatkami i wszelkimi innymi plikami, które będziemy chcieli ze sobą w ten sposób połączyć.

Hook to rozwiązanie pod wieloma względami genialne. Przyznać jednak muszę, że pierwsze spotkanie z tym programem nie było łatwe. Początkowo trudno było mi zrozumieć jego działanie, zwłaszcza że jego interfejs jest dość minimalistyczny (o nim więcej napiszę za moment). Jest to bowiem jeden z tych programów, w przypadku których warto przeczytać instrukcję użytkowania. Nie ukrywam, że po zrozumieniu tego, jak Hook działa, olśniło mnie. W końcu mam narzędzie, które pozwoli mi m.in. na lepsze trzymanie razem wszystkich dokumentów, maili (od użytkowników z informacjami o zauważonych błędach czy sugestiami nowych funkcji), stron web (np. z dokumentacją Swifta czy samouczkami) i masy innych plików związanych np. z projektem mojej aplikacji radiowej. Dzięki Hook wystarczy, że zaznaczę sobie główny plik projektu w Xcode, nacisnę skrót Shift + Cmd + Spacja, a na ekranie zobaczę listę wszystkich tych, które powiązane są z Eterem.

Wspominałem o dwukierunkowych linkach – czy raczej zahaczaniu razem plików (stąd nazwa programu – Hook, czyli hak). Wystarczy przy otwartym dokumencie, notatce, stronie czy innym projekcie nacisnąć wspomniany skrót klawiszowy, by przywołać okno programu, następnie wcisnąć skrót CMD–C (lub wybrać z menu opcję kopiuj), przejść do innego dokumentu lub strony, którą chcemy z nim powiązać, przywołać okno Hook i nacisnąć skrót CMD–V („hook to copied link”). W ten sposób oba dokumenty (dokument i strona) zostaną ze sobą powiązane. I przeglądając jeden, będzie można szybko przejrzeć wszystkie inne z nim powiązane. Oczywiście z jednym dokumentem można powiązać wiele innych, związanych z różnymi projektami.

Dokumenty czy strony można też powiązać ze sobą poprzez przeciągnięcie ich na ikonę programu w górnej belce macOS. Niekiedy ten sposób jest szybszy i wygodniejszy, choć zwykle wolę wspomniany system skrótów klawiszowych. Hook oferuje też szybki start z nowym projektem poprzez zahaczenie aktualnie przeglądanego dokumentu, strony czy pliku do nowego dokumentu tekstowego w domyślnym edytorze. Oczywiście wybierając powiązane dokumenty i pliki z danym projektem, można je szybko otworzyć w domyślnej aplikacji.

Wygodny schowek na potrzebne i ostatnio używane dokumenty

Hook posiada także sekcję ostatnie (Recent) i przypięte (Pinned), dzięki temu sprawdza się też znakomicie jako swego rodzaju schowek na dokumenty, które chcemy mieć zawsze pod ręką, oraz na te ostatnio otwarte. Nie ma potrzeby zastanawiania się, gdzie dany dokument się znajduje i jaki program powinniśmy otworzyć. Wystarczy przywołać skrótem klawiszowym okno Hook i wybrać właściwy dokument. To bardzo przydaje mi się np. przy pracy z pocztą, bo dzięki temu mam ważne dla mnie wiadomości zawsze pod ręką.

Na tym nie koniec możliwości tego świetnego programu. Hook pozwala utworzyć linki markdown i wklejać je do innych dokumentów. Hook komunikuje się z masą różnych programów, m.in. z Omnifocus, Trickster. Wszystko to, a nawet więcej, możliwe jest m.in. dzięki tworzeniu przez Hook własnych schematów URL do plików i aplikacji.

Program dla wymagającego użytkownika

Hook nie jest programem dla każdego. To zdecydowanie aplikacja dla osób kreatywnych, pracujących nad projektami złożonymi z wielu różnych, często niepołączonych ze sobą elementów, które bez tej aplikacji mogłyby zwyczajnie ujść ich uwadze. Ich znalezienie bez tworzonej przez Hook sieci dwukierunkowych odnośników także mogłoby być trudne. Dzięki Hook można połączyć je wszystkie, bez przenoszenia czy kopiowania plików i tworzenia jednej scentralizowanej struktury.

Hook dostępny jest w trzech wersjach licencyjnych: darmowej „Lite”, o ograniczonym zakresie funkcji, oraz płatnych „Essentials” ($19,99) i „Pro” ($34,99), oferujących odpowiednio więcej funkcji, a także możliwość instalacji na większej liczbie komputerów Mac. Obie licencje (Essentials i Pro) oferują też darmowe aktualizacje przez kolejnych 12 miesięcy. Szczegóły dotyczące tego, które funkcje dostępne są w ramach danej licencji, dostępne są na stronie hookproductivity.com/buy. Dostępna jest też pełna wersja trial, działająca przez 30 dni.

Więcej o Hook dowiecie się na stronie hookproductivity.com.

Artykuł pierwotnie ukazał się w MyApple Magazynie nr 5/2021

Pobierz MyApple Magazyn nr 5/2021