W ubiegłym miesiącu amerykański sąd nakazał Apple zmienić regulamin sklepu App Store, tak by zezwalał on twórcom gier i aplikacji na korzystanie z alternatywnych systemów płatności. Na decyzję tę zareagowała niedawno firma Paddle, która zaczęła już reklamować swój nowy system płatności przygotowany z myślą o iOS.

Paddle to firma specjalizująca się w tworzeniu systemów płatności dla różnego rodzaju serwisów internetowych. Z jej usług korzysta obecnie ponad 2000 firm. Niedawno zaczęła ona reklamować nowy produkt - system płatności przygotowany z myślą o wykorzystaniu w grach i aplikacjach dla systemu iOS. Proponowane przez nich rozwiązanie ma kusić deweloperów przede wszystkim niższymi prowizjami, wynoszącymi 10% dla transakcji poniżej 10 USD i 5% + 0,50 USD dla transakcji powyżej 10 USD (Apple pobiera obecnie od 15 do 30% w zależności od rodzaju transakcji i rocznych zarobków dewelopera). Przygotowany przez nich system ma też oferować wiele dodatkowych zalet, zarówno dla sprzedających jak i klientów, m.in. możliwość stosowania kodów rabatowych, „pauzowania" subskrypcji, ustalania dowolnych cen oraz nawiązywania bezpośredniego kontaktu między sprzedającym a kupującym.

Warto jednak mieć na uwadze, że chociaż sąd w USA nakazał Apple dopuszczenie alternatywnych systemów płatności w App Store, dając 90 dni na wprowadzenie zmian, to jednak treść wyroku pozostawia sporą swobodę w kwestii tego, jak ma to zostać zorganizowane. Jeśli nie zostanie ona doprecyzowana przez sąd można spodziewać się, że Apple dopuści alternatywne systemy płatności w sposób jak najbardziej ograniczony i utrudniający korzystanie z nich, co może pokrzyżować plany firmy Paddle. Co więcej, Epic Games złożyło już apelację od wyroku, a Apple również ma to w planach, więc niewykluczone, że wyrok sądu w tej sprawie może jeszcze ulec zmianie.

Z drugiej strony amerykański sąd nie jest jedyną instytucją próbującą zmusić Apple do akceptowania alternatywnych systemów płatności w aplikacjach dla iOS. Władze Korei Południowej uchwaliły niedawno zmiany w ustawie o rynku telekomunikacyjnym, wprowadzając nowe przepisy dotyczące sklepów z aplikacjami i grami, mające właśnie taki efekt. Podobny ruch rozważa też wiele innych państw. Może się więc okazać, że to właśnie za sprawą tego typu regulacji prawnych, a nie dzięki wyrokowi amerykańskiego sądu, deweloperzy będą mogli za jakiś czas wprowadzić w swoich aplikacjach system płatności oferowany przez Paddle.

Źródło: Paddle