W sierpniu ubiegłego roku Epic Games pozwało Apple w Stanach Zjednoczonych za usunięcie z App Store gry Fortnite, w której wcześniej wprowadzono zmiany celowo naruszające regulamin tego sklepu. Dziś poznaliśmy wyrok sądu w tej sprawie.

Zgodnie z wyrokiem sądu Apple będzie musiało pozwalać deweloperom publikującym aplikacje w App Store korzystać w nich z alternatywnych zewnętrznych systemów płatności. Będą oni mogli tym samym omijać prowizje pobierane dotychczas od większości transakcji dokonywanych za pośrednictwem systemu płatności wbudowanego w App Store, który do tej pory był jedynym dozwolonym sposobem obsługi mikropłatności w grach i aplikacjach. Apple ma 90 dni na wprowadzenie odpowiednich zmian w regulaminie sklepu. Najprawdopodobniej jednak będzie próbować odwołać się od tego wyroku.

Epic Games nie odniosło jednak pełnego zwycięstwa. Sąd uznał, że firma ta naruszyła warunki umowy z Apple i musi zapłacić rekompensatę w wysokości 30% kwoty zarobionej poprzez umieszczenie w Fortnite systemu płatności niezgodnego z regulaminem sklepu. Sąd zaznaczył też, że Apple miało pełne prawo do usunięcia gry Fortnite z App Store i zablokowania kont deweloperskich Epic Games i pozostawił tej firmie wolną rękę w kwestii tego, czy pozwoli na ponowną publikację wspomnianej gry i odblokuje konta jej twórców. W treści wyroku znalazła się też wzmianka o tym, że sąd nie znalazł podstaw by uznać działania Apple za praktyki monopolistyczne.

Źródło: 9to5Mac