Władze Korei Południowej uchwaliły wczoraj zmiany w ustawie o rynku telekomunikacyjnym, dotyczące sklepów z aplikacjami na urządzenia mobilne. Nowe przepisy mają zmusić Apple do akceptowania alternatywnych systemów płatności w App Store.

Deweloperzy publikujący swoje gry i aplikacje w sklepie App Store chcący udostępniać w nich mikropłatności muszą korzystać z systemu płatności oferowanego przez Apple, co wiąże się z płaceniem od 15 do 30% prowizji od większości transakcji. Praktyka ta od dłuższego czasu wywołuje sporo kontrowersji, a komisje antymonopolowe m.in. w USA i UE uznały ją za szkodliwą dla klientów i konkurencji. Korea Południowa jest jednak pierwszym krajem, który wprowadził konkretne zmiany w prawie zakazujące takich działań. Zgodnie z nowymi przepisami firmy takie jak Apple i Google będą musiały pozwalać deweloperom publikującym swoje aplikacje w ich sklepach na korzystanie z alternatywnych systemów płatności. W przypadku niedostosowania się do nich czeka je kara finansowa w wysokości do 3% przychodów uzyskanych w tym kraju.

Przedstawiciele Apple wydali krótkie oświadczenie w tej sprawie. Napisali w nim, że wprowadzone przez Koreę Południową zmiany w prawie obniżą bezpieczeństwo użytkowników, uczynią ich bardziej podatnymi na oszustwa i nadużycia ze strony nieuczciwych deweloperów oraz zmniejszą komfort korzystania z platformy iOS. Wszystko to doprowadzi zaś do utraty zaufania klientów, co odbije się negatywnie na tamtejszym rynku aplikacji mobilnych, zmniejszając zarobki deweloperów.

Źródła: The Wall Street Journal, MacRumors