Władze Korei Południowej uchwaliły niedawno zmiany w ustawie o rynku telekomunikacyjnym, dotyczące sklepów z aplikacjami na urządzenia mobilne. Nowe przepisy mają zmusić Apple do akceptowania alternatywnych systemów płatności w App Store. Zmiany te chce wykorzystać firma Epic Games, tocząca od ponad roku sądowo-medialną batalię z Apple, dotyczącą usunięcia z App Store gry Fortnite.

Fortnite to popularna sieciowa strzelanka, która w sierpniu ubiegłego roku została usunięta przez Apple z App Store po tym, jak odpowiedzialne za nią studio Epic Games celowo wprowadziło w niej zmiany naruszające regulamin wspomnianego sklepu, oferując użytkownikom opcje korzystania z alternatywnego systemu płatności (omijającego prowizje pobierane przez Apple). Apple zablokowało też konta deweloperskie Epic Games, jako powód podając naruszenie umowy obowiązującej wszystkich deweloperów publikujących w App Store. Epic Games pozwało zaś Apple i zorganizowało kampanię medialną pod hasłem #FreeFortnite, mającą przekonać opinię publiczną, że regulamin App Store jest szkodliwy dla konkurencji i klientów.

Przedstawiciele Epic Games uważają, że w związku z wprowadzeniem w Korei Południowej nowych przepisów zmuszających Apple do akceptowania w App Store gier i aplikacji oferujących alternatywne systemy płatności, gra Fortnite powinna zostać ponownie dopuszczona do publikacji w tym kraju. Wczoraj poinformowali oni oficjalnie, że zwrócili się do Apple z wnioskiem o odblokowanie kont deweloperskich.

Kilka godzin później Apple również wydało swoje oświadczenie, w którym informuje, że Epic Games od samego początku sporu ma możliwość przywrócenia Fortnite do App Store, jeśli tylko zgodzi się przestrzegać wszystkich reguł sklepu jak inni deweloperzy. Przedstawiciele firmy zwrócili też uwagę na to, że prawo, na które powołuje się Epic Games, formalnie nie weszło jeszcze w życie, a nawet gdy już zacznie ono obowiązywać to w żaden sposób nie nakłada ono na Apple obowiązku przywracania kont deweloperskich zablokowanych wcześniej za naruszanie umów i regulaminów.

Źródło: MacRumors