Wczoraj wieczorem do sklepu App Store trafiła najnowsza wersja (1.1.0) mojej aplikacji Eter, przynosząca kilka nowości, o które prosili użytkownicy. Aktualizacja poprawia też kilka zauważonych błędów.

Przypomnę, że Eter to uniwersalna aplikacja dla iOS, iPadOS, macOS i tvOS służąca do odbioru internetowych stacji radiowych, dostępnych w bazie danych Radio Browser (około 27 tysięcy stacji) i nie tylko. Więcej o programie pisałem tutaj.

Nowości w Eter 1.1.0 dla iOS i macOS

Jedną z funkcji, o którą prosiło wielu użytkowników jest wyświetlanie informacji o streamie w wynikach wyszukiwania, tak by móc wybrać ten najbardziej odpowiedni. W najnowszej wersji 1.1.0 Eter dla iOS/iPadOS i macOS przy każdym wyniku wyszukiwania podana jest informacja o kodeku oraz o bitrate streamu. Oczywiście informacje te serwowane są przez API serwisu Radio Browser, więc nie zawsze są dokładne. Na pewno jednak informacje te przydadzą się Wam, użytkownikom. W wersji dla iOS dodałem także odfiltrowywanie z wyników wyszukiwania strumieni nie wspieranych przez Eter (ogg). Nie będą się one teraz Wam wyświetlać. W wersji dla Maca odfiltrowywanie pojawi się w kolejnej aktualizacji.

Wspomnieć tutaj wypada także o tym, że w wynikach wyszukiwania w Eter dla Maca pojawia się też okładka danej stacji, jeśli oczywiście jest dostępna. To także ułatwi wybór tej właściwiej (i o to także prosili użytkownicy).

Wielu użytkowników prosiło także o możliwość czyszczenia listy ostatnich wyszukiwań (a dokładnie fraz wyszukiwania). Teraz jest to możliwe w obu wersjach programu (iOS i macOS).

Do wersji dla iOS wróciła funkcja, która dostępna była w betach tego programu i która cały czas dostępna jest w wersji dla Maca - możliwość ręcznego dodawania stacji poprzez wpisanie jej nazwy, adresu url streamu i – opcjonalnie – adres url obrazka okładki. Jeśli więc nie możecie znaleźć jakiejś stacji w wyszukiwarce, ale znacie adres jej streamu, możecie dodać ją ręcznie, teraz także na iPhonie lub iPadzie.

Kolejną nowością jest otwieranie danego utworu muzycznego w aplikacji Muzyka na iOS, a w przypadku Maca na stronie web danego albumu w webowej wersji Apple Music, po stuknięci/kliknięciu w jego okładkę w Eterze (jeśli jest oczywiście dostępna).

Poprawki błędów

W wersji dla iOS poprawiłem błędy związane z przeskakiwaniem pomiędzy stacjami w CarPlay - teraz powinno to działać, tak jak powinno. Poprawiłem także kilka drobnych błędów związanych z interfejsem użytkownika oraz wydajnością samego programu.

Co następne

Obecnie pracuję nad dodaniem wsparcia dla Chromecasta (sporo osób o to pyta) oraz nad wersją Eter dla zegarka Apple Watch. Kolejna duża aktualizacja (1.2) powinna pojawić się pod koniec czerwca lub w pierwszej połowie lipca.

Program Eter dla iOS, iPadOS, macOS i tvOS dostępny jest w App Store za darmo. Nie licząc Apple TV, we wszystkich innych wersjach dostępna jest jednorazowa płatność odblokowująca możliwość dodawania stacji do ulubionych. Dostęp do wszystkich stacji jest oczywiście darmowy. Bez odblokowania funkcji dodawania do ulubionych trzeba po prostu za każdym razem korzystać z wyszukiwarki.