20 kwietnia odbyła się konferencja produktowa, podczas której Apple zaprezentowało nowy wariant kolorystyczny iPhone’ów 12 mini i 12, lokalizator AirTag, nowe Apple TV 4K, przeprojektowanego iMaka i nowe modele iPadów Pro. Zapis całej konferencji „Spring loaded” obejrzeć można między innymi w serwisie YouTube.

AirTag

Urządzenie ma formę niewielkiej kapsułki, którą, między innymi za pomocą oferowanych przez Apple akcesoriów, np. breloczków, można przyczepić właściwie do wszystkiego. Urządzenie będzie widoczne w aplikacji Lokalizator, a jego parowanie z iPhone’em będzie równie proste, co w przypadku słuchawek AirPods. AirTag wyposażony jest dodatkowo w funkcje ochrony prywatności, informując np. użytkownika, że niesie ze sobą nie swój AirTag.

AirTag dostępny będzie w przedsprzedaży już w najbliższy piątek. Do sprzedaży urządzenie trafi już 30 kwietnia. Koszt pojedynczego AirTagu wynosi 159 zł. Zestaw czterech lokalizatorów to koszt 549 zł.

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje lokalizatorów oraz kilka wywiadów z przedstawicielami firmy Apple na temat tych urządzeń. Kaiann Drance, wiceprezes Apple ds. marketingu, udzieliła także wywiadu dla FastCompany. Jedno z najciekawszych pytań dotyczyło możliwości śledzenia dzieci i zwierząt. Drance powiedziała, że AirTag został zaprojektowany do śledzenia przedmiotów. Aby kontrolować lokalizację dzieci zaleca się używanie zegarka Apple Watch, a śledzenie zwierząt może być utrudnione ze względu na to, że często mogą znajdować się poza zasięgiem urządzeń wspomagających lokalizowanie AirTaga

Apple TV 4K

Nowe Apple TV wyposażone jest w zupełnie nowy pilot zdalnego sterowania. Wizualnie urządzenie nie zmieniło się. Pojawił się za to nowy, aluminiowy pilot zdalnego sterowania. W środku znalazł się procesor A12 Bionic. Nowe Apple TV dostępne jest dalej w wersji 32 (w cenie 899 zł) i 64 GB (w cenie 999 zł). W sprzedaży pojawi się w drugiej połowie maja.

Nowy pilot będzie można kupić również oddzielnie i został wyceniony na 289 złotych. Jego oficjalna sprzedaż rozpocznie się 30 kwietnia.

Jak donosi serwis Digital Trends, nowy pilot do Apple TV nie posiada akcelerometru i żyroskopu. Nie będzie on więc mógł współpracować z grami, w których sterowanie polega na poruszaniu całym urządzeniem, takimi jak np. Asphalt 8, Riptide GP2 (w których pilot działał jak kierownica) czy Beat Sports (które oferowało kolekcję mini-gier opartych na machaniu pilotem w rytm muzyki). Jeśli użytkownik spróbuje uruchomić grę tego typu wyświetli się komunikat o konieczności użycia pilota starszej generacji lub innego kompatybilnego kontrolera.

iMac

Nowy iMac dostępny jest w siedmiu różnych kolorach. Maszyna jest niezwykle cienka, na froncie nie znajdziemy logo Apple, jak w starszych modelach. 24-calowy ekran ma z kolei wyraźną ramkę.

Nad ekranem znalazła się kamera o rozdzielczości Full HD (1080p). Obraz z niej jest analizowany w czasie rzeczywistym i obrabiany (między innymi usuwanie szumów, poprawa kolorów), tak by uzyskany obraz był jak najlepszej jakości. W środku znalazły się także mikrofony i głośniki, jakie dotąd znalazły się w tych komputerów. Nowy iMac wyposażony jest też w sześć głośników (w tym cztery głośniki niskotonowe). Komputer wspiera także Dolby Atmos.

Nowy iMac wyposażony jest w także nową bezprzewodową klawiaturę Magic Keyboard wyposażoną w skaner linii papilarnych Touch ID.

Potencjalni klienci mogą wybrać klawiaturę z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych lub bez. W przypadku tej pierwszej można ją opcjonalnie podmienić przy zakupie komputera z 7-rdzeniowym CPU. Dopłata do tego wariantu to 50 dolarów (aktualnie w Polsce nie znana jest jeszcze cena). W iMacu z 8-rdzeniowym procesorem jest ona domyślnie w zestawie.

W przypadku klawiatury z Touch ID należy pamiętać, że Touch ID będzie działało jedynie z komputerami, które napędzane są autorskim procesorem Apple. Urządzenia z czipami Intela nie będą obsługiwały czytnika linii papilarnych. Jednak podstawowa funkcja klawiatury będzie w pełni wspierana.

iPady Pro

iPad Pro z procesorem M1 to bez wątpienia krok w kierunku unifikacji komputerów Mac i iPadów, a przynajmniej ich oprogramowania. Co więcej iPad Pro wyposażony jest obecnie nie tylko w gniazdo USB-C ale w USB-C Thunderbolt, dzięki czemu jest on obecnie właściwie równie wydajny co komputery Mac. Nowy iPad Pro dostępny jest z 2TB pamięci masowej, a więc tyle co wiele Maców. iPad Pro wyposażony jest też w technologię 5G, posiada także trzy aparaty oraz LiDAR, a więc taki sam zestaw, jaki znalazł się w iPhone’ach 12 Pro. Nowy iPad Pro wspiera także HDR 3.

Nowe iPady Pro dostępne będą w drugiej połowie maja. Przedsprzedaż startuje już 30 kwietnia. Model 11-calowy dostępny jest 3899 zł, a 12,9-calowy za 5499 zł.

Według informacji opublikowanych w serwisie iGeneration, nowy iPad Pro z ekranem o przekątnej 12,9 cala nie jest kompatybilny z poprzednią generacją klawiatury Magic Keyboard. Powodem jest nieznaczne zwiększenie wzrost grubości tabletu.