W mijającym tygodniu pojawiło się kilka informacji na temat przyszłych produktów marki Apple. Co więcej, John Ternus przejął stanowisko starszego wiceprezesa ds. inżynierii sprzętu, Apple ogłosiło dziś oficjalne wsparcie usługi Find My dla akcesoriów innych producentów, a na rynku pojawiły się podrobione słuchawki AirPods trzeciej generacji.

iPhone’y 13 i iOS 15

W poniedziałek w serwisie Mac Otakara opublikowano zdjęcia, na których zobaczyć można makietę, rzekomo przedstawiajacą iPhone’a 13 z ekranem o przekątnej 6,1-cala. Nowy smartfon ma mieć przeprojektowany przedni moduł kamery TrueDepth. Obiektyw przedniego aparatu przesunięty został w lewą stronę. Obecnie znajduje się on po prawej. Dzięki odświeżeniu tego modułu zmniejszone zostanie wcięcie przy górnej krawędzi ekranu. Jego wysokość wynosi 5,35 milimetrów, a szerokość 26,8 milimetra. W Obecnych modelach wysokość wcięcia jest nieznacznie mniejsza i wynosi 5,3 milimetra, a szerokość wynosi 34,83 milimetra.

Co więcej, tegoroczne iPhone’y serii Pro wyposażone będą w wyświetlacz LTPO, charakteryzujący się niskim poborem energii, co umożliwi zastosowanie funkcji ProMotion, umożliwiającej częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie 120 Hz. Autorzy raportu twierdzą, że firmy Samsung oraz LG Display dostosowują już swoje linie produkcyjne do tego by możliwe było produkowanie nowego typu wyświetlaczy. Proces zakończyć ma się w pierwszej połowie tego roku, jednak początkowa wydajność będzie znacznie niższa niż w przypadku obecnie wytwarzanych wyświetlaczy.

Firma TSMC planuje rozpocząć seryjną produkcję procesorów A15 pod koniec maja. Na ten moment nie są przewidziane żadne opóźnienia. Produkcja czipów odbędzie się w ulepszonym 5-nanometrowym procesie technologicznym. Pozwoli to zwiększyć ich wydajność, przy obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Warto przypomnieć, że jeden z analityków twierdził ostatnio, że nie spodziewa się opóźnień przy premierze iPhone’ów serii 13 i odbędzie się ona pod koniec września. Informacje o rozpoczęciu masowej produkcji procesorów, która ma się rozpocząć zgodnie z planem, może potwierdzać słowa analityka.

W czwartek francuski serwis iPhoneSoft opublikował dzisiaj doniesienia na temat nowych funkcji, które pojawią się w systemie iOS 15. Pojawiły się także informacje na temat przyszłych modeli iPhone’ów. W nowym systemie dedykowanym dla iPhone’ów zmienić ma się między innymi centrum sterowania. Ma ono być podobne do tego, które zaimplementowane zostało w systemie macOS BigSur. Co więcej, ma się ono pojawić dopiero w czwartej albo piątek wersji beta tego systemu. Drugą nowością ma być API, które pozwoli aplikacjom firm trzecich na korzystanie zarówno z Touch ID, jak i Face ID co sugerować może, że dotychczasowe pogłoski dotyczące zaimplementowania w nowych modelach iPhone’ów obu systemów do uwierzytelniania biometrycznego mogą okazać się prawdziwe.

Apple TV

Redaktorzy portalu 9To5Mac odnaleźli w testowej wersji oprogramowania liczne nawiązania do 120-hercowego odświeżania w Apple TV. Aktualnie żadne urządzenie dostępne na rynku - Apple TV HD oraz model 4K - nie jest wstanie obsłużyć takiego odświeżania, w związku z czym można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że nowa generacja Apple TV otrzyma złącze HDMI 2.1 i wsparcie dla 120 Hz. Oczywiście należy pamiętać, że do obsługi takiej częstotliwości potrzebny jest odpowiedni telewizor, wyposażony również w port HDMI 2.1.

iPady

Sonny Dickson, użytkownik serwisu Twitter opublikował zdjęcia, na których zobaczyć można makiety, rzekomo przedstawiające nowe modele iPadów Pro oraz nowego iPada mini. Warto zwrócić uwagę na iPada mini. Jeśli makieta rzeczywiście przedstawia nowy model tego urządzenia, to jego wygląd w ogóle nie ulegnie zmianie. Dickson sugeruje nawet, że będzie on nieco grubszy od obecnego. W przypadku iPadów Pro nie zmieni się moduł tylnego aparatu. Tablety nadal wyposażone będą w dwa obiektywy oraz skaner LiDAR. Wydaje się jednak, że w największym modelu wyspa, na której zamontowane są obiektywy i wspomniany skaner wystaje ponad obudowę nieco mniej niż w przypadku mniejszego. Co więcej, iPad Pro z 12,9-calowym ekranem nie posiada złącza Smart Connector. Nie wiadomo czy jest to celowy zabieg czy pomyłka.

John Ternus

Na stronie firmy Apple pojawiła się informacja, że John Ternus przejął stanowisko starszego wiceprezesa ds. inżynierii sprzętu. Wcześniej funkcję tą piastował Dan Riccio. Zmiana była planowana, a informacje o tym, że Riccio ma zająć się bliżej nieokreślonym projektem pojawiła się już w styczniu. Ternus dołączył do Apple w 2001 roku, a od 2013 pełnił funkcję wiceprezesa ds. inżynierii sprzętu. Brał udział w pracach nad każdą generacją tabletów marki Apple, słuchawkami AirPods oraz ostatnimi modelami iPhone’ów.

Lokalizator

W środę Apple ogłosiło oficjalne wsparcie usługi Find My dla akcesoriów innych producentów. Jednak muszą one być objęte certyfikatem MFi. Funkcja ta działa w systemie iOS/iPadOS 14.3 oraz macOS 11.1. Dzięki ogromnej ilości sprzętów Apple dostępnych na całym świecie, możliwe było stworzenie sieci pozwalającej na lokalizowanie różnych urządzeń kompatybilnych z usługą Find My. Wśród pierwszych akcesoriów ze wsparciem znajdą się produkty firm Belkin, Chipolo i VanMoof. Są to między innymi słuchawki SOUNDFORM Freedom czy elektryczne rowery S3 oraz X3. Trafią one do sprzedaży już w przyszłym tygodniu. Zgubione akcesoria, które dostępne są w aplikacji Lokalizator można zlokalizować na mapie, odtworzyć dźwięk umożliwiający ich odnalezienie, zablokować czy zostawić wiadomość, która wyświetli się u osoby, która ją znajdzie.

AirPods 3

W niektórych sklepach internetowych dostępne są słuchawki, które wizualnie przypominają słuchawki AirPods trzeciej generacji, a przynajmniej to, co można zobaczyć na dotychczasowych przeciekach. Warto przypomnieć, że amerykański producent w swoim szeregach ma specjalny zespół zajmujący się wykrywaniem oraz zgłaszaniem podrabianych akcesoriów dostępnych na różnych portalach, dzięki czemu są one usuwane. Dzięki pracy zespołu w zeszłym roku z sieci zniknęło ponad milion ofert sprzedaży podrabianych produktów.