Mijający tydzień obfitował w doniesienia na temat kolejnych generacji urządzeń Apple. Pojawiły się też informacje, że firma stara się ograniczyć wycieki tego typu informacji. Sensację zbudził także wpis na polskim blogu, według którego już niedługo w Polsce powstanie sieć sklepów Apple Store i związana z nią infrastruktura biur.

HomePody

Mark Gurman z serwisu Bloomberg poinformował, że HomePod mini ma wbudowany czujnik wilgotności oraz temperatury, jednak sensory są nieaktywne. Podobno firma ma w planach ich aktywację poprzez późniejszą aktualizację oprogramowania. Podobno firma omawiała wewnątrz zespołu ich zastosowanie. Dzięki temu będzie można automatycznie kontrolować termostaty, klimatyzacje czy wiatraki, bez konieczności stosowania czujników innych producentów. Czujniki te zostały również potwierdzone przez pracowników iFixit. Wyprodukowała go firma Texas Instruments i jest to model HDC2010 o wymiarach 1,5 x 1,5 mm.

Gurman twierdzi także, że Apple pracuje nad nowym głośnikiem, który będzie miał wbudowaną kamerę oraz wyświetlacz. Urządzenie to miałoby konkurować na rynku z produktami takimi jak Google Nest Hub Max czy Amazon Echo Show. Niestety nie wiadomo, kiedy firma mogłaby zaprezentować swój nowy sprzęt, jednak według Marka nie powinniśmy się tego spodziewać zbyt szybko. Warto przypomnieć, że ostatnio Apple wycofało ze sprzedaży pierwszego HomePoda i nie wiadomo, czy w jego miejsce firma wprowadzi nowy model.

iPhone’y 13

Na rynku pojawił się problem z procesorami co może skutkować przesunięciem premier niektórych urządzeń. Firma Samsung zamierza przełożyć premierę telefonów z serii Note na przyszły rok. Jednak Dan Ives, analityk Wedbush, który powołuje się na swoje źródła związane z łańcuchem dostaw, Apple nie spodziewa się opóźnień i zamierza zaprezentować swoje najnowsze iPhone’y pod koniec września. Prawdopodobnie nastąpi to w trzecim tygodniu września.

W środę w serwisie MacRumors opublikowano zdjęcia, na których rzekomo zobaczyć można przednie panele, które wykorzystywane będą przy montażu iPhone’ów serii 13. wcięcie w ekranie znajdujące się przy górnej krawędzi jest mniejsze niż w przypadku bieżącej generacji smartfonów marki Apple. Na zdjęciach widać też, że głośnik został przesunięty na górną krawędź smartfona. Co więcej, znajdujące się na zdjęciach panele mają trzy rozmiary, które odpowiadają wielkością ekranów obecnie dostępnych modeli iPhone’ów.

Max Weinbach, twórca kanału EverythingApplePro w serwisie YouTube zdradził w sobotę kilka szczegółów na temat kolejnej generacji smartfonów marki Apple. Zmiany dotyczyć mają zarówno designu jak i parametrów technicznych. iPhone’y 13 serii Pro dostępne mają być w kolorze czarny mat, a nowa powłoka ze stali nierdzewnej zapewnić ma pozostawianie na niej mniejszej ilości smug i śladów palców. Zmianie ulec mają także konstrukcja i możliwości tylnego modułu aparatu. Ostatnią nowością ma być ulepszony system redukcji szumów, który wpłynie na polepszenie jakości połączeń telefonicznych.

Zmiana konstrukcji aparatu spowodować ma, że obiektywy nie będą już tak dużo wystawać ponad powierzchnię obudowy. Mniejszą grubością charakteryzować ma się także cały moduł, w którym umieszczone są obiektywy. Wdrożony zostanie nowy proces tworzenia zdjęć portretowych, który wykorzystywać będzie skaner LiDAR. Weinbach wspomniał także, że możliwe będzie nagrywanie filmów w trybie portretowym, a nowe iPhone’y będą mogły być wykorzystywane do astrofotografii.

iPady

Od dłuższego czasu w Sieci pojawiają się doniesienia o nowych modelach iPadów Pro, które najprawdopodobniej wyposażone będą w czip A14X. Wzmianka na temat tego procesora odnaleziona została w kodzie piątej wersji beta systemu iOS 14.5. Znajduje się tam odniesienie do procesora graficznego oznaczonego jako 13G, a wzmianki z kodów poprzednich wersji systemu iOS sugerują, że chodzi właśnie o A14X. Co więcej, deweloper Steve Moser znalazł także linijki kodu, w których bezpośrednio odwołano się do procesora graficznego A14X oraz nazwy kodowe nowych modeli iPadów - J517, J518, J522 i J523.

Co ciekawe, jeden z producentów akcesoriów wprowadził do swojej oferty etui przeznaczone na nowe tablety. Na opublikowanych grafikach można dostrzec pewne zmiany względem aktualnie dostępnych modeli. Zdjęcia sugerują, że iPady będą dalej wyposażone w cztery głośniki, jednak ilość dziurek w miejscu głośników zostanie pomniejszona. W przypadku 11-calowego modelu ma ich być osiem lub dziewięć (aktualnie jest ich 13), a 12,9-calowy iPad ma mieć przy każdym głośniku 11/12 otworów (zamiast 17).

AirTag

W sieci pojawiły się kolejne doniesienia dotyczące lokalizatora AirTag, który prawdopodobnie zadebiutuje już w następnym miesiącu. Akcesorium to ma się cechować następującymi wymiarami - 32 x 32 x 6 milimetrów. Porównując do konkurencji będzie minimalnie mniejszy od Galaxy SmartTags oraz trochę większy od Tile Pro. Według Weinbach lokalizator ma zostać wyceniony na 39 dolarów. Dla porównania produkt Samsunga kosztuje 29,99 dolarów).

Ograniczenie wycieków informacji

Firma Apple zaktualizowała wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, które funkcjonują w fabrykach produkujących urządzenia tej marki. Procedury zostały zaostrzone, a celem tego działania jest próba zapobiegania kolejnym wyciekom informacji dotyczących produktów, które nie są dostępne na rynku. Według nowych zasad pracownicy fabryk, którzy w przeszłości mieli problem z prawem nie będą mogli przebywać w miejscach, gdzie opracowywane lub montowane są produkty, które nie trafiły jeszcze na rynek. Bardziej szczegółowo monitorowany będzie także sam proces produkcyjny. Zbierane dane dotyczyć będą nawet czasu, w jakim poszczególne części znajdować się będą na danym stanowisku zanim zostaną przeniesione do następnego. Jeśli będzie on zbyt długi to, uruchamiane będą alarmy bezpieczeństwa,a zatrudnieni w fabrykach ochroniarze prowadzić będą szczegółowe zapisy dotyczące przemieszczania się pracowników transportujących części wrażliwe.

Sieć sklepów Apple Store w Polsce

Na łamach polskiego serwisu o nazwie Rootblog opublikowano doniesienia na temat planów firmy Apple dotyczących otwarcia sieci sklepów detalicznych na terenie Polski. Możliwe jest także, że w Apple TV pojawią się materiały telewizji TVN. W artykule przeczytać można, że otwarcie sieci sklepów wiąże się także ze stworzeniem polskiego oddziału firmy Apple. Podobno niektórzy pracownicy, w tym menadżerowie wyższego stopnia są już zatrudnieni. Co więcej, prawdopodobnie obecnie trwa rekrutacja na wiele innych stanowisk. Otwarcie nastąpić ma w ciągu najbliższych dwóch lat. Sklep zlokalizowany ma być w Warszawie, w sąsiedztwie centrali PKO BP, czyli na ulicy Puławskiej. Autor wpisu podkreśla, że taki ruch może negatywnie wpłynąć na działalność autoryzowanych sprzedawców sprzętu marki Apple.

Drugim wątkiem są rozmowy Apple z firmą Discovery, właścicielem stacji TVN, która w swoim portfolio posiada między innymi Player, największą platformę streamingową w Polsce. W związku z tym możliwe jest, że do Apple TV+ trafią treści dostępne na platformie Player