Przez ostatnie dwanaście lat widziałem wiele różnych aplikacji pozwalających na sterowanie Makiem. Są programy dla iPhone'a i iPada pozwalające na korzystanie z nich jak z gładzika, czy wywoływanie odpowiednich aplikacji i funkcji systemowych za pomocą specjalnego panelu. Wiele lat temu testowałem nawet aplikację pozwalającą na sterowanie kursorem za pomocą głowy, wykorzystującą kamerkę iSight w MacBookach lub iMacach do śledzenia jej ruchów. Dotąd jednak nie widziałem aplikacji, która pozwalałaby sterować kursorem na Macu oraz wywoływać funkcje systemowe i aplikacje za pomocą gamepada np. do Playstation. Takim programem jest Controlly.

Controlly pozwala m.in. na sterowanie kursorem za pomocą analogowych joysticków w gamepadzie oraz przypisanie do każdego, znajdującego się na nim klawisza odpowiednich funkcji systemu czy aplikacji. I tak lewy joystick służy do kontroli położenia kursora, z kolei prawy do przewijania, np. stron internetowych, tekstów w edytorze itp. Klawisz X/A (w zależności od gamepada) to lewy przycisk myszy, a (kółko/B) to odpowiednio przycisk prawy. Przypisane do klawiszy funkcje można oczywiście zmienić. I tak do L2 i R2 przypisałem sobie zmianę biurek (poprzednie/następne). Niektóre funkcje są jednak źle opisane. I tak np. zamiast Exposé pokazuje mi się biurko, ale to w sumie szczegół.

Controlly współpracuje oczywiście z najbardziej popularnymi gamepadami do Playstation i Xboksa oraz tymi MFi. Ja testowałem ten program na padach Steelseries, które bez problemu zostały wykryte.

Muszę przyznać, że sterowanie gamepadem jest dość ciekawe, choć na dłuższą metę nie sprawdza się w normalnej pracy, gdzie gładzik, myszka lub trackball są po prostu niezastąpione. W pewnych jednak sytuacjach takie rozwiązanie faktycznie może się przydać, np. gdy wyświetlamy obraz z Maca na dużym ekranie i nie mamy pod ręką klawiatury czy myszki (np. podczas prezentacji szkoleniowych).

Controlly to program typu freemium. Za darmo można go pobrać z Mac App Store i korzystać z niego przez siedem dni. Pełny dostęp kosztuje 18,99 zł.

Controlly w Mac App Store.