W poprzednim tygodniu pojawiło się wiele doniesień dotyczących nowych modeli urządzeń marki Apple. Dowiedzieliśmy się co nieco na temat kolejnych iPhone’ów, iPadów oraz MacBooków. Co więcej nie ustają prace nad autonomicznym samochodem. Warto także odnotować nową inicjatywę Apple na rzecz równości rasowej.

iPhone’y

Według informacji przedstawionych przez Ming-Chi Kuo, Apple nie zamierza wprowadzać znaczących zmian w obiektywach iPhone’ów na przestrzeni kolejnych dwóch lat. Oczywiście można spodziewać się usprawnień związanych z oprogramowaniem, jednak od strony sprzętu firma zamierza wykorzystać aktualnie dostępne rozwiązania. W tym roku Apple zyska nowego dostawcę obiektywów. Do firmy Largan oraz Genius Electronic Optical dołączy Sunny Optical. Pozwoli to firmie zabezpieczyć dostawy a także negocjować lepsze stawki z pozostałymi dostawcami.

Co więcej, firma Apple intensywnie pracuje nad rozwojem nowego systemu chłodzenia, który zaimplementowany zostać ma już w tegorocznych modelach. Coraz większa moc obliczeniowa kolejnych generacji smartfonów Apple oraz zastosowanie łączności 5G powodować może nagrzewanie się tych urządzeń, gdy ich procesor będzie bardziej obciążony. Nowy ystem wykorzystuje komorę parową, która jest znacznie bardziej skuteczna niż obecnie stosowane rozwiązania.

MacBooki

Firma Apple pracuje nad dwoma nowymi modelami MacBooków Pro, których konstrukcja znacznie różni się od obecnej generacji tych komputerów. Takie informacje znalazły się w najnowszym raporcie, który sporządzony został przez analityka Ming-Chi Kuo. Nowe laptopy mają być wyposażone w ekrany o przekątnej długości 14 oraz 16 cali. Ich bryła przypominać ma iPhone’y serii 12 i pozbawiona będzie wszelkich krzywizn. Wszystkie modele dostępne będą jedynie z procesorami Apple Silicon. Nie będzie już możliwości konfiguracji komputera wyposażonego w czipy firmy Intel.

Podobny raport opublikował Mark Gurman. nowe MacBooki Pro będą wyposażone w autorski procesor Apple cechujący się niezwykłą wydajnością. Czip ma być wyposażony w więcej rdzeni (zarówno CPU jak i GPU). Będzie to pierwszy laptop Apple przeznaczony dla profesjonalistów wyposażony w autorski procesor firmy. Komputer ma być dostępny w dwóch rozmiarach - 14” (J314) oraz 16” (J316). Będą one cechowały się ekranem z większą jasnością, kontrastem oraz lepszym odwzorowaniem kolorów. Być może będzie to wyświetlacz mini-LED. Dobrą wiadomością jest fakt, że Apple planuje przywrócić złącze MagSafe w tych komputerach. Umożliwi ono szybsze ich ładowanie. Dodatkowo będą one miały więcej portów. W przypadku aktualnych laptopów z M1 mają one jedynie dwa złącza Thunderbolt (USB-C).

iPady

Na łamach serwisów 91mobile i MySmartPrice opublikowane zostały obrazy rzekomo prezentujące projekt kolejnej generacji iPada Pro z ekranem o przekątnej, której długość wynosi 11 cali. Jeśli projekt okaże się prawdziwy, to zmiany w wyglądzie nowego tabletu w porównaniu do bieżącej generacji tego urządzenia nie będą duże.

Według informacji opublikowanej w serwisie MySmartPrice grubość nowego tabletu nie ulegnie zmianie. Minimalnie zmniejszy się wysokość oraz szerokość urządzenia. Zmianie ulec ma także system głośników, co skutkować będzie zmniejszeniem liczby otworów, przez które wydobywa się dźwięk oraz przeniesieniem ich w inne miejsce. Nieco inaczej wyglądać będzie moduł aparatu umieszczony z tyłu. Tak zwana „wyspa” wystawać będzie tyle samo co w przypadku obecnej generacji, ale poszczególne obiektywy będą wystawać znacznie mniej lub wcale. W efekcie cały moduł aparatu będzie smuklejszy.

AirPods

W japońskim serwisie MacOtakara pojawiła się informacja o tym, że w kwietniu do sprzedaży ma trafić odświeżona wersja słuchawek AirPods Pro. Informacje te pochodzą z łańcucha dostaw. Podobno największą zmianą będzie zmniejszenie rozmiarów pudełka służącego do przenoszenia oraz ładowania tych słuchawek. Wysokość nowego etui to 46 mm (aktualny model to 45,2 mm), a jego szerokość to 54 mm (aktualnie 60,2 mm). Natomiast grubość pozostanie na takim samym poziomie - 21 mm.

Apple Car

W poprzednim tygodniu pojawiły się informacje wskazujące, że Apple prowadzi rozmowy z Hyundai dotyczące produkcji autonomicznego samochodu. Według dziennikarzy portalu Reuters obie firmy mogą podpisać umowę już pod koniec marca tego roku. Jej efektem byłoby rozpoczęcie produkcji samochodów Apple w 2024 roku. Początkowo firma miałaby produkować rocznie około stu tysięcy samochodów. Natomiast z upływem czasu liczba ta by rosła, osiągając docelowo 400 tysięcy pojazdów rocznie. Amerykański producent chce, żeby samochody były produkowane w Stanach Zjednoczonych. Być może fabryki będą zlokalizowane w stanie Georgia.

Racial Equity and Justice Initiative

W środę Tom Cook ogłosił rozpoczęcie kilku nowych projektów w ramach inicjatywy na rzecz równości rasowej o nazwie Racial Equity and Justice Initiative (REJI). Firma na ten cel przeznaczyła 100 milionów dolarów. Celem jest zwiększenie równości rasowej w edukacji, gospodarce i systemie wymiaru sprawiedliwości i prowadzona jest przez Lisę Jackson.

W ramach jednego z projektów powstać ma Propel Center, centrum innowacji i nauki, gdzie odbywać się będą zajęcia między innymi z zakresu programowania, które finansowane będą ze środków z funduszu Black and Brown. Apple przeznaczyć ma na ten cel 25 milionów dolarów.

Szczegóły na temat tej inicjatywy przeczytać można na stronie firmy Apple .