Zarówno Unia Europejska jak i Stany Zjednoczone pracują aktualnie nad wprowadzeniem nowych regulacji prawnych dotyczących działania gigantów szeroko pojętej branży technologicznej, takich jak Apple, Alphabet, Amazon czy Facebook. Wielu polityków, zarówno tych z USA jak i UE, optuje za pomysłem zmuszenia ich do „rozbicia się" na mniejsze firmy, tak by jedna organizacja nie mogła kontrolować wielu platform, usług czy serwisów. Pomysł ten skrytykowała niedawno wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Vestager, która jest bezpośrednio zaangażowana w trwające aktualnie prace nad nowymi przepisami unijnymi dotyczącymi branży technologicznej, powiedziała w wywiadzie udzielonym serwisowi The Information, że nie powinno się teraz stosować takich metod. Jej zdaniem próby „rozbicia" dużych firm technologicznych byłyby bardzo niebezpieczne, gdyż mogłyby pogrążyć zaangażowane w nie kraje w długotrwałych bataliach sądowych, nie dając przy tym gwarancji, że ostatecznie przyniosą oczekiwane pozytywne efekty. Jej zdaniem kraje, które mimo wszystko będą chciały zrealizować taki plan, powinny być przy tym bardzo ostrożne i mieć absolutną pewność, że wiedzą co robią. Zaznaczyła jednak, że nie jest przeciwna pomysłowi „rozbijania" w podobny sposób cyfrowych platform, co mogłoby być jej zdaniem dobrym sprawdzianem przed ewentualnymi próbami zrobienia tego samego z kontrolującymi je firmami.

Jak donosił w ubiegłym miesiącu magazyn Financial Times, wczesna wersja projektu nowych przepisów unijnych zakłada też m.in. możliwość zakazania producentom urządzeń elektronicznych instalowania w nich domyślnych aplikacji oraz umieszczania w systemach operacyjnych aplikacji, których nie da się usunąć.

Źródło: Apple Insider