We wtorek odbyła się zorganizowana przez Apple konferencja produktowa, podczas której przedstawione zostały nowe modele iPhone’ów oraz głośnik HomePod mini. W ciągu kilku ostatnich dni dowiedzieliśmy się już sporo na temat tych nowych urządzeń.

iPhone’y 12

Wszystkie nowe modele iPhone’ów wyposażone są w technologię 5G oraz układ A14 Bionic wytwarzany w technologii 5nm, zespolony z czterordzeniowym układem graficznym i nowym 16-rdzeniowym układem Neural Engine. Wszystkie modele wykorzystują w tym celu przeprojektowaną antenę. Sprawdziły się też pogłoski dotyczące implementacji MagSafe dla iPhone’ów. Urządzenia wyposażone są teraz w specjalne magnesy, które trzymać będą w jednym miejscu ładowarkę indukcyjną przypominającą tą, służącą do ładowania zegarków Apple Watch. Pozwalają one także na przyczepianie do tylnej ściany nowych etui czy specjalnego portfela na karty płatnicze. Urządzenia mogą się teraz ładować z mocą do 15 watów.

W ofercie Apple pojawiły się nowe akcesoria przeznaczone między innymi dla iPhone’ów 12. Pierwszym z nich jest skórzany portfel z MagSafe. Został on wyceniony na 299 złotych i jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych - naturalnego brązu, kalifornijskiego maku, bałtyckiego błękitu oraz czarnym. Kolejną nowością jest silikonowe etui. Zostało wycenione na 249 złotych. Potencjalni klienci mogą wybrać jedną z ośmiu wersji kolorystycznych.

Warto dodać, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wraz ze nowymi smartfonami w pudełku znajdzie się jedynie przewód ze złącza USB-C na Lightning. Co ciekawe, zasilacza i słuchawek EarPods nie znajdziemy także w pudełku wraz ze starszymi modelami iPhone’ów.

W czwartek pojawiły się pierwsze informacje dotyczące pamięci RAM nowych iPhone’ów. Seria Pro ma być wyposażona w 6 GB pamięci RAM, iPhone’y 12 oraz 12 Mini mają mieć 4 GB pamięci RAM.

W piątek na stronie geekbench.com pojawiły się pierwsze wyniki testów benchmarkowych iPhone’ów 12 Pro i 12 Pro Max. Wynika z nich, że procesor A14, w który wyposażone zostały nowe smartfony jest o pond 20% bardziej wydany od swojego poprzednika. iPhone 12 Pro osiągnął 1597 punktów w teście jednowątkowym i 4152 w teście wielowątkowym. Wynik jest o 26% lepszy niż w przypadku iPhone’a 11 Pro, który osiąga odpowiednio 1327 i 3289 punktów.

Nie zbrakło także informacji o pojemność baterii nowych smartfonów Apple. Z dokumentacji brazylijskiej agencji telekomunikacyjnej ANATEL, która certyfikuje urządzenia elektroniczne przed rozpoczęciem ich sprzedaży w tym kraju wynika, że iPhone 12‌ mini posiada baterię o pojemność 2227 mAh, a iPhone 12‌ wyposażony jest w baterię o pojemności 2815 mAh.

Warto przypomnieć, że w piątek ruszyła przedsprzedaż iPhone’a 12 oraz modelu 12 Pro. Pierwsze dostawy do klientów spodziewane są w następny piątek, kiedy to rozpocznie się oficjalna sprzedaż tych telefonów. Jako ciekawostkę można dodać, że na Tajwanie wszystkie iPhone’y, które zamówić można było w ramach przedsprzedaży zostały zarezerwowane w ciągu zaledwie 45 minut.

HomePod mini

HomePod mini, tak jak jego większy i starszy brat jest przede wszystkim smart głośnikiem, pozwalającym nie tylko na odtwarzanie muzyki ale i na zaządzenie smart domem dzięki Siri i integracji z aplikacją Dom. Dodatkowo HomePod mini posiada funkcję domowego intercomu, pozwalającego na przesyłanie krótkich wiadomości głosowych pomiędzy głośnikami.

HomePod mini dostępny będzie w cenie 99 dolarów USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie Francji, Australii, Hiszpanii, Indiach i Japonii od 16 listopada. Pod koniec roku pojawi się też w Chinach i Meksyku i na Tajwanie. Niestety na liście nie ma Polski.

Apple się kończy?

Po prezenetacji nowych urządzeń pojawiła się informacja, że wartość akcji Apple spadła o 5%, co przełożyło się na fakt, że wycena spółki spadła aż o 40 miliardów dolarów. Przyczyną obniżki był raport jednego z dostawców Apple o obniżeniu zamówień na produkowane przez niego komponenty. Amerykańska firma Lumentum, która dostarcza komponenty niezbędne do działania kamery TrueDepth, odpowiadającej za odblokowywanie smartfona poprzez rozpoznanie twarzy użytkownika poinformowała, że jeden z jej głównych klientów znacząco ograniczył swoje zamówienia co przełoży się na obniżenie przychodów i zysków tej firmy.

Przedstawiciele firmy Apple twierdzą, że problemy są tymczasowe, a nadchodzący sezon świąteczny zakończy się finansowym sukcesem.