Poprzedni tydzień został zdominowany przez premierę nowych urządzeń oraz systemów operacyjnych marki Apple. Pojawiły się dwa nowe modele zegarków Apple Watch oraz iPadów. Udostępniono także zupełnie nowe wersje systemów operacyjnych iOS, iPadOS, watchOS oraz tvOS.

iPady

Podczas wtorkowej konferencji Apple zaprezentowało dwa nowe modele iPadów - iPada ósmej generacji i zupełnie nowego iPada Air.

W nowym iPadzie Air usunięto przycisk Home. Czytnik linii papilarnych przeniesiony został jednak do klawisza Power znajdującego się na górze urządzenia. Nowy iPad Air posiada także gniazdo USB-C zamiast dotychczasowego Lightning, złącze smart do podłączania klawiatury oraz znany z iPadów Pro płaski design. W środku znalazł się procesor A14 Bionic wykonany w technologi 5 nanometrów.

iPad 8-generacji z ekranem 10,2 cala skierowany jest przede wszystkim na rynek edukacyjny. Urządzenie wizualnie nie zmieniło się względem swojego poprzednika. Istotną zmianą jest procesor A12 Bionic (w poprzednim A10) i wsparcie dla Apple Pencil.

Zegarki Apple Watch

Apple Watch Series 6 wyglądem nie różni się od ubiegłorocznego modelu. Urządzenie zostało jednak wyposażone w kolejne funkcje mierzące parametry życiowe oraz nowy układ S6. Apple Watch Series 6 posiada czujnik mierzący nasycenie tlenem krwi. Za normalne uważa się poziomy od 95 do 100 procent. Spadek poniżej 80 procent może prowadzić do problemów z poprawnym działaniem serca i mózgu.

Apple Watch SE posiada wygląd zbliżony do zegarków serii 4 i 5, wyposażony jest w układ S5. Posiada także żyroskop i czujnik wysokości oraz funkcję wykrywania upadku.

Nowe usługi

Usługa Fitness+ oferuje zestawy ćwiczeń wideo z trenerami dostępnych na iPhonie czy iPadzie zintegrowanych z aplikacją ćwiczenia na zegarku Apple Watch. Usługa Apple Fitness+ dostępna będzie w aplikacji Fitness w iOS i kosztować będzie 9,99 dolarów za miesiąc. Niestety nie będzie dostępna w Polsce, a przynajmniej nie w tym roku.

Apple zaprezentowało także nową ofertę swoich usług w postaci pakietu Apple One. Pakiet Apple One w zależności od kraju oferować ma następujące usługi: iCloud, Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+ i Apple Fitness+. W Polsce pakiet usług Apple One dostępny będzie w dwóch planach.

Systemy operacyjne

iOS 14 to zupełnie przeprojektowany system operacyjny. Nowością są między innymi widżety, które mogą być umieszczane na ekranie początkowym. Zaimplementowano także bibliotekę aplikacji, która automatycznie porządkuje wszystkie Twoje aplikacje według kategorii. Duże zmiany dotknęły także aplikacje wiadomości. Funkcja przypinania rozmów pozwala wyświetlać do dziewięciu ulubionych wątków u góry listy. Funkcja wzmianek umożliwia kierowanie wiadomości do wybranych osób uczestniczących w rozmowie grupowej. Funkcja odpowiedzi w tekście pozwala odpowiedzieć na wybraną wiadomość i wyświetlić wszystkie powiązane wiadomości w osobnym widoku. Rozmowy grupowe można teraz dostosowywać, dodając do nich zdjęcia. To tylko niektóre zmiany.

W przypadku systemu iPadOS 14 zmiany są podobne. Dodatkowo wprowadzono funkcję pranie odręczne. Pismo odręczne wprowadzone w dowolnym polu tekstowym za pomocą Apple Pencil jest automatycznie konwertowane na tekst. Usuwanie wyrazów lub odstępów jest teraz możliwe przy użyciu gestu wykreślania. Obrysowanie wyrazu kółkiem pozwala zaznaczyć go do edycji.

W watchOS 7 nowością są między innymi nowe tarcze. Jet ich aż siedem. Nowa aplikacja Sen pomaga osiągnąć cel długości snu, oferując funkcje śledzenia snu i własnych harmonogramów snu oraz wykresy trendów dotyczących snu. System oferuje także funkcję automatycznego wykrywania mycia rąk korzysta z czujników ruchu i mikrofonu. Po wykryciu rozpoczęcia mycia rąk włączane jest 20‑sekundowe odliczanie.

W tvOS 14 do nowości można zaliczyć wsparcie dla 4K w serwisie YouTube, tryb Picture-in-picture, obsługę wielu użytkowników w Apple Arcade, aplikację Dom, udostępnianie audio, wsparcie dla dodatkowych kontrolerów, centrum sterowania oraz szersze wsparcie dla HomeKit. W tym roku dojdzie jeszcze wsparcie dla usługi Apple Fitness+ oraz Apple One.