Monitoring mieszkania lub domu jest obecnie w zasięgu właściwie każdego użytkownika i to nie tylko ze względu na ceny samych kamer, ale i ogólny koszt tego typu instalacji. Dzisiaj monitoring domu czy mieszkania można oprzeć na sieci WiFi, a same kamery zasilać z panelu słonecznego. Taki właśnie zestaw miałem okazję testować przez ostatnie tygodnie, mowa o kamerze Reolink Argus PT i niewielkim panelu słonecznym tego producenta.

Kamera zewnętrznego monitoringu Argus PT to już druga, tej marki, którą opisuję na MyApple. Wspomnę, że produkty Reolink cechują się prostym i schludnym designem. Obie kamery, choć różnią się rozmiarami – Argus PT jest znacznie większa (122 x 98 x 49mm) i cięższa (470 gr) od domowej kamery E1 Pro – są jednak do siebie z wyglądu podobne.

Argus PT także posiada białą, wykonaną z twardego i mocnego plastiku obudowę z czarnym, wykonanym z tego samego tworzywa modułem kamery. Urządzenie składa się z trzech elementów. Pierwszym jest baza, w której znalazł się m.in. akumulator o pojemności 6500 mAa, gniazdo anteny WiFi oraz gniazdo micro USB do ładowania urządzenia. Drugim jest obracający się wokół osi pionowej (lewo - prawo) uchwyt trzymającym właściwy moduł kamery. Umieszczono na nim włącznik, ukryty pod silikonowym wieczkiem, zabezpieczającym go przed wilgocią i pyłem. Moduł kamery obraca się wokół osi poziomej (góra - dół). Dzięki takiej konstrukcji zakres obrotu kamery jest bardzo duży i wynosi 355° w poziomie i 140° w pionie. We właściwym module kamery znalazło się gniazdo na kartę SD, na której zapisywane są nagrania, rejestrowane po wykryciu ruchu w jej polu widzenia w odległości nie większej niż 10 m.

Kamera Reolink Argus PT przeznaczona do zewnętrznego monitoringu jest oczywiście urządzeniem wodoodpornym spełniającym standard IP65. Urządzenie, podobnie jak opisywana dwa tygodnie temu kamera E1 Pro wyposażona jest w głośnik i mikrofon, umożliwiając komunikację dwukierunkową. Nie tylko słyszymy to, co dzieje się na zewnątrz budynku, ale możemy też komunikować się z osobami, które znajdą się w jego zasięgu.

Sama kamera oferuje obraz w jakości Full HD (1080p) w 15 klatkach na sekundę. Jej kąt widzenia (nie licząc możliwości obrotu wynosi 105°). Do dyspozycji jest też tryb widzenia nocnego, co akurat w przypadku zewnętrznego monitoringu jest bardzo ważne.

Urządzenie może być ładowane z oferowanego także przez Reolink panelu słonecznego. Jego moc wystarcza do ładowania wbudowanej w kamerę baterii. Jej pojemność jest na tyle duża, że kamera na zasilaniu bateryjnym bez problemu jest w stanie pracować kilka tygodni. Taki zestaw możemy po prostu zamontować na ścianie i nie martwić się o jego zasilanie, przeciąganie kabli po ścianie itp. Tak naprawdę to jedyne o czym musimy pamiętać to o tym, by kamera znajdowała się w zasięgu sieci WiFi.

Sama konfiguracja kamery Argus PT jest równie prosta, jak modelu E1 Pro i odbywa się w dedykowanej aplikacji dla iOS lub systemu Android. Także tutaj przy konfiguracji skanuje się kod umieszczony na spodzie bazy i podaje się hasło do sieci WiFi. Oczywiście wszystkie zainstalowane kamery Reolink dostępne są w tej samej, aplikacji, w której można m.in. zdefiniować obszar monitoringu, ustawić przedział czasu, w którym nie będziemy otrzymywać powiadomień o wykryciu ruchu. W aplikacji można oczywiście także przeglądać dostępne na karcie pamięci nagrania.

Argus PT także oferuje trzy tryby pracy, w wysokiej rozdzielczości - Full HD, mieszanej – dostosowanej do potrzeb – oraz niskiej. Także tutaj najlepiej sprawdza się tryb mieszany oferujący jedynie niewielkie opóźnienie w przesyłanym obrazie i dźwięku. W przypadku tego ostatniego ma to szczególne znaczenie przy komunikacji dwustronnej.

Jakość obrazu jest bardzo dobra. Dzięki wysokiej rozdzielczości można dostrzec wiele szczegółów. Szkoda jedynie, że Argus PT nie oferuje rozdzielczości QHD, tak jak E1 Pro. Co ważne, jakość obrazu jest także na bardzo wysokim poziomie podczas pracy w ciemnościach, a to za sprawą sześciu diód podczerwieni. Obraz rejestrowany w ciemnościach jest oczywiście czarnobiały.

Czujnik ruchu o zasięgu 10 m wyzwala automatyczne nagrywanie, jeśli ktoś lub coś pojawi się w jego polu widzenia. Klipy zapisywane są na karcie pamięci lub w chmurze w usłudze Reolink Cloud (niestety usługa ta nie jest dostępna w Polsce). Podobnie jak E1 Pro także Argus PT można ją także podłączyć do sieciowego rejestratora wizyjnego tego producenta.

Podsumowanie

Argus PT to bardzo dobra i niezawodna kamera zewnętrznego monitoringu. Dzięki solidnej konstrukcji i odporności na wodę i pył nie straszne będą jej warunki atmosferyczne. Bezprzewodowa łączność WiFi, wbudowana bateria i możliwość stałego doładowywania jej z panelu słonecznego rozwiązują problem ciągnięcia jakichkolwiek kabli (choćby tylko zasilania). Jedyne czego mogłoby mi – jako użytkownikowi produktów Apple - brakować, to wsparcia dla HomeKit. Jednak całkiem dobrze sprawdza się też dedykowana aplikacja, za pomocą której kontroluję się wszystkie kamery Reolink.

Kamera Reolink Argus PT dostępna jest w cenie 131,74€.

Panel słoneczny Reolink to wydatek 29,99 €.