Większość dostępnych w systemie iOS ikon emoji przedstawiających ludzi daje użytkownikowi możliwość wyboru jednego z kilku wariantów koloru skóry. Ta niepozorna opcja stała się niedawno przyczyną pozwu sądowego złożonego przez firmę Cub Club Investment, która oskarża Apple o kradzież tego pomysłu.

Jak twierdzą przedstawiciele CCI, firma ta w 2013 roku jako pierwsza na świecie zaprojektowała emoji z opcją wyboru koloru skóry. Opracowany przez nią zestaw ikon był dostępny m.in. w App Store, pod nazwą iDiversicons. Tego samego roku zgłosiła się ona z propozycją współpracy do Unicode Consortium (organizacji non-profit odpowiedzialnej m.in. za standaryzację emoji) i Apple, jednak została przez nie odrzucona. Dwa lata później możliwość wyboru koloru skóry emoji została zaprezentowana przez Apple jako jedna z nowości w systemie iOS 8.

Cub Club Investment żąda rekompensaty za poniesione straty (wynikające z tego, iż po wprowadzeniu wspomnianych emoji przez Apple klienci przestali kupować aplikację iDiversicons), udziału w zyskach wypracowanych dzięki wykorzystaniu ich pomysłu i sądowego zakazu dalszego używania emoji z różnymi kolorami skóry w produktach Apple.

Źródło: AppleInsider