xCloud to nowa usługa Microsoftu umożliwiająca strumieniowanie gier z chmury na urządzenia mobilne, dzięki której użytkownicy smartfonów i tabletów będą mogli grać na nich w gry znane z konsol i komputerów. Przedstawiciele tej firmy potwierdzili niedawno, iż usługa ta nie trafi na urządzenia z systemem iOS. Mimo iż nie podali konkretnych powodów nietrudno było odgadnąć, iż problem leży po stronie firmy Apple, która nigdy nie była przychylna aplikacjom umożliwiającym użytkownikom iUrządzeń granie w gry spoza App Store i Apple Arcade. Teraz jej przedstawiciele wydali oświadczenie na ten temat.

Według oświadczenia wydanego dla serwisu Business Insider, jednym z podstawowych założeń funkcjonowania platformy iOS jest to, że każda dostępna dla niej gra i aplikacja jest szczegółowo sprawdzana przez Apple przed publikacją, by upewnić się że zachowuje ona odpowiednie standardy. W przypadku usług takich jak xCloud Apple nie miałoby wpływu na to, jakie gry zostaną udostępnione użytkownikom. Istnieje więc ryzyko, iż za ich pośrednictwem mogłyby być udostępniane gry niespełniające wymagań Apple lub nawet naruszające regulamin sklepu.

Trudno ocenić, czy podane wyjaśnienie rzeczywiście jest głównym powodem niechęci Apple do serwisów umożliwiających strumieniowanie gier z chmury, czy też tak naprawdę chodzi po prostu o to, iż xCloud mógłby stanowić zbyt silną konkurencję dla Apple Arcade. Trzeba jednak przyznać, iż tłumaczenie podane przez Apple jest trochę przerażające. Na tej samej zasadzie firma mogłaby przecież wyrzucić ze sklepu App Store aplikacje wszystkich serwisów VOD i muzycznych usług streamingowych, gdyż tam również pojawiają się niekontrolowane przez nią treści mogące nie spełniać jej standardów lub naruszać regulamin App Store. Wprawdzie Apple zdążyło już skomentować tę kwestię, tłumacząc, że treści oferowane przez usługi tego typu nie są interaktywne (co nie jest do końca prawdą, bo np. Netflix ma w swojej ofercie interaktywne filmy), jednak nie wyjaśniło, dlaczego właściwie interaktywność (lub jej brak) ma tutaj jakiekolwiek znaczenie.

Zaledwie kilka godzin po wydaniu oświadczenia przez Apple w sieci pojawiła się odpowiedź Microsoftu. Przedstawiciele tej firmy stwierdzili, iż Apple jako jedyne nie dopuszcza do pojawienia się usług tego typu na swojej platformie. Dodali też, że Apple stosuje w tym przypadku podwójne standardy, traktując aplikacje i usługi związane z grami w znacznie surowszy sposób niż aplikacje innego rodzaju. Przypomnieli też, że wszystkie gry publikowane w katalogu xCloud poddawane są wcześniej ocenie ESRB, PEGI i innych podobnych organizacji, oceniających treści przedstawiane w grach i przypisujących je do odpowiednich kategorii wiekowych. Na koniec zaznaczyli, iż Microsoft nadal zamierza walczyć o to, by w przyszłości użytkownicy iOS mogli korzystać z usługi xCloud.

Źródła: Business Insider, TouchArcade, Apple Insider