W poprzednim tygodniu pojawiło się kilka nowych doniesień na temat kolejnych generacji urządzeń marki Apple. Nie zabrakło także informacji o nowych systemach operacyjnych, które zaprezentowane zostały na prezentacji rozpoczynającej konferencje WWDC.

iPhone'y i iOS

Proces produkcji iPhone'ów serii 12 nie odbywa się zgodnie z wcześniej założonym harmonogramem. Opóźnienie wynosi podobno od jednego do dwóch miesięcy. Powodem takiego stanu rzeczy jest panująca pandemia koronawirusa i kwarantanna, która kilka miesięcy temu obowiązywała w Chinach. Takie informacje pojawiły się w poniedziałek w serwisie Nikkei Asian Review. Analitycy szacują, że ostateczny montaż tych smartfonów odbywać się będzie na początku października. Co więcej, nadal trwają testy, a ostateczne projekty nie zostały jeszcze zatwierdzone.

Co więcej, ceny tegorocznych iPhone'ów mają wzrosnąć nieznacznie w stosunku do ubiegłorocznych modeli mimo tego, że wszystko wskazuje na to, iż w pudełku zabraknie zasilacza oraz słuchawek. Jeff Pu twierdzi, że najtańszy z tegorocznych modeli iPhone 12 z ekranem o przekątnej 5,4 cala kosztować będzie 749 dolarów. Wzrost ceny wynikać ma z zastosowania ekranu typu OLED oraz modemu 5G. Warto przypomnieć, że iPhone 11 z ekranem LCD, którego następcą będzie wspomniany wyżej model, kosztuje obecnie 50 dolarów mniej.

Warto również wspomnieć, że użytkownik Twittera o pseudonimie @L0vetodream twierdzi, że tańsze modele wyposażone będą w 4 GB pamięci RAM, a droższe posiadać będą aż 6 GB.

W środę redaktorzy serwisu 9to5Mac, odnaleźli w kodzie najnowszej wersji systemu iOS 14 informacje na temat nowej funkcji aplikacji Wallet. Nowe rozwiązanie pozwoli użytkownikom na dokonywanie płatności za pośrednictwem usługi Apple Pay, skanując kod QR lub kod kreskowy za pomocą aparatu iPhone. Możliwe będzie także dokonywanie płatności poprzez przyłożenie do czytnika iPhone'a z wyświetlonym na ekranie kodem, wygenerowanym w aplikacji Portfel.

Na stronie wsparcia Apple oraz w serwisie Reddit pojawiły się zgłoszenia na temat problemu związanego z szybkim rozładowywaniem baterii, spowodowanym działaniem w tle aplikacji Muzyka. Użytkownicy twierdzą, że aplikacja Muzyka wykazuje aktywność w tle, a co za tym idzie wpływa na rozładowywanie baterii nawet wtedy, gdy nie była używana przez dłuższy czas. Jeden z nich napisał, że znalazł w systemie informacje o tym, że Muzyka działała w tle przez 18 godzin i zużyła 95% mimo, że na swoim nowym iPhonie 11 jeszcze nigdy nie korzystał z tej aplikacji. Co więcej, telefon mocno się przy tym nagrzewa.

W piątek Apple udostępniło publiczne, testowe wersje systemów iOS 14, iPadOS 14, macOS 11 oraz tvOS 14. W celu instalacji publicznej wersji iOS/iPadOS, należy zarejestrować się (zalogować) na odpowiedniej stronie w serwisie internetowym Apple, pobrać specjalny profil, a następnie zaktualizować system do wersji testowej. Całość warto zrobić z poziomu urządzenia mobilnego.

Wsparcie dla nieautoryzowanych serwisów

Prawie rok temu Apple wystartowało z programem wsparcia dla niezależnych, a więc nieautoryzowanych, punktów serwisowych. Teraz ogłosiło rozszerzenie go o Kanadę i Europę. W ramach tego programu niezależni serwisanci, zarówno ci duzi jak i mali, mogą być zaopatrywani przez Apple w oryginalne części zamienne, narzędzia, instrukcje oraz sprzęt i oprogramowanie diagnostyczne, a więc wszystko to, co potrzebne jest do naprawy uszkodzonego iPhone'a. Wspomnieć bowiem wypada, że program ten obejmuje jedynie naprawy tych właśnie urządzeń. Warunkiem otrzymania wsparcia jest zatrudnienie w serwisie certyfikowanego przez Apple technika.

MacBooki

Od dłuższego czasu w Sieci pojawiają się doniesienia na temat urządzeń marki Apple wyposażonych w ekran wykonany w technologii Mini-LED. Analitycy twierdzą, że premiera tych urządzeń jest coraz bliżej. Według raportu firmy TrendForce, w pierwszym kwartale 2021 roku Apple wyłaniać będzie dostawców tego typu ekranów, które montowane będą w 14-calowych i 16-calowych modelach MacBooków Pro.

Analityk Ming-Chi Kuo twierdzi, że pierwszym komputerem, który wyposażony będzie w procesor o architekturze ARM będzie MacBook Pro z ekranem o przekątnej 13,3 cala. Laptop ma zostać wprowadzony na rynek pod koniec bieżącego roku lub początku przyszłego. Produkcja tego komputera ma rozpocząć się już w czwartym kwartale 2020 roku. Mniej więcej w tym samym okresie ma pojawić się także MacBook Air z procesorem zaprojektowanym przez Apple. W raporcie przeczytać można także, że w drugim lub trzecim kwartale 2021 roku odbędzie się premier MacBooków Pro z ekranami wykonanymi w technologii Mini-LED. Co ciekawe, oba modele mają charakteryzować się zupełnie nowym designem.