Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego tygodnia była premiera nowych modeli MacBooków Pro. Dowiedzieliśmy się także kiedy i w jakiej formie odbędzie się tegoroczna konferencja WWDC. Pojawiły się też doniesienia o tym, że kolejna generacja zegarków Apple Watch i system operacyjny watchOS 7 skupiać się będą na zdrowiu psychicznym użytkownika. Na koniec warto wspomnieć, że Apple zajęło się także problemem dotyczącym działania słuchawek AirPods Pro.

Nowy MacBook Pro

Apple wprowadziło do sprzedaży odświeżonego, 13-calowego MacBooka Pro. Wszystkie 13-calowe modele z serii Pro są wyposażone w klawiaturę z mechanizmem nożycowym. Oznacza to, że w oficjalnej ofercie nie ma już komputera z klawiaturą motylkową. Zwiększono również pojemność dysków. Co ważne, droższe modele wyposażone są w procesory Intel Core 10. generacji.

Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie modele obsłużą monitor zewnętrzny o rozdzielczości 6K. Komputery z procesorem 8. generacji umożliwiają jednoczesne wyświetlanie obrazu w pełnej natywnej rozdzielczości na wbudowanym ekranie oraz obsługę jednego monitora zewnętrznego 5K lub dwóch monitorów zewnętrznych 4K. Modele z procesorem 10. generacji umożliwiają jednoczesne wyświetlanie obrazu w pełnej natywnej rozdzielczości na wbudowanym ekranie w milionach kolorów oraz obsługę jednego monitora zewnętrznego 6K albo 5K lub dwóch monitorów zewnętrznych 4K.

Co więcej, nowe modele wyższej klasy mogą być ładowane prądem o parametrach 20,3 V i 3A oraz 20,2 V i 4,3A, ale według raportu korzystanie z mocniejszego zasilacza nie spowoduje, że proces ładowania będzie szybszy. Maksymalna prędkość ładowania skonfigurowana w urządzeniu nie ulegnie zmianie. Mocniejsze zasilacze zapewnią komputerom dodatkową moc, z której skorzystają użytkownicy najbardziej wymagających aplikacji, wykorzystujący swoje komputery do granic ich możliwości. Większość osób nie zauważy jednak żadnej różnicy.

W serwisie Geekbench pojawiły się pierwsze wyniki testów wydajności nowych MacBooków Pro. Podstawowy model z czterordzeniowym procesorem Intel Core i5 8. generacji osiągnął w testach jedno i wielowątkowych odpowiednio 927 i 3822 punktów, - niemal tyle samo co w przypadku podstawowej konfiguracji w poprzedniej generacji. Najtańsza wersja komputera z procesorem 10. generacji osiągnęła dużo lepsze wyniki. Wyniosły one 1236 i 4455 punktów, czyli nieco ponad 16% więcej niż w przypadku modelu opisanego wyżej.

Konferencja WWDC

Tegoroczna edycja odbędzie się 22 czerwca. Wszyscy deweloperzy będą mieli darmowy dostęp do licznych szkoleń, warsztatów, które będę odbywały się trakcie całego wydarzenia. Z powodu koronawirusa wydarzenie to odbędzie się online.

Podczas WWDC Apple zaprezentuje swoje nowe systemy - iOS/iPadOS 14, macOS 10.16, tvOS 14 oraz watchOS 7. Być może pojawią się również zupełnie nowe produkty. Pojawiały się doniesienia o lokalizatorze AirTag, słuchawkach nausznych oraz mniejszej wersji ładowarki AirPower oraz głośnika HomePod.

Apple Watch

Deweloper Nikias Molina opublikował doniesienia na temat kolejnej generacji Apple Watcha. Według niego tegoroczny model zegarka cechować się będzie dłuższym czasem pracy na baterii w porównaniu do obecnej generacji. Co więcej, smartwatch monitorować będzie sen, natlenienie krwi oraz zdrowie psychiczne użytkownika. Apple Watch wykrywać będzie zaburzenia psychiczne. Funkcja oparta ma być na monitorowaniu i interpretowaniu wyników pomiarów tętna, ale Molina nie podał szczegółów na ten temat.

Według Jona Prossera, smartwatch wykrywać będzie prawdopodobnie ataki paniki. Twierdzi on, że następna generacja tego zegarka wyposażona ma być także w pulsoksymetr, który służyć będzie do nieinwazyjnego określania wysycenia krwi tlenem. Odczyty z tego czujnika w połączeniu z informacją o pulsie pozwolą na określenie czy użytkownik znajduje się w stanie hiperwentylacji, która wywołana może być na przykład przez nerwicę. W takim przypadku zegarek wysyłać będzie ostrzeżenia do użytkownika, w których znajdować się będą między innymi wskazówki dotyczące ćwiczeń oddechowych czy zatrzymania się w przypadku, gdy użytkownik poruszać się będzie samochodem.

AirPods

W ostatnim czasie niektórzy użytkownicy słuchawek AirPods Pro narzekają na nieprawidłowe działanie funkcji redukcji szumów i trzaski, które słyszane są podczas korzystania z tego akcesorium. Dzieje się tak od listopada, kiedy to wydano oprogramowanie w wersji 2B588. Apple udostępniło dwa dokumenty pomocy technicznej, w których opisano porady dotyczące rozwiązywania tych problemów. Jeden dotyczy problemów z nieprawidłowym działaniem funkcji redukcji szumów, a drugi trzasków. Dodatkowo Apple udostępniło aktualizację oprogramowania przeznaczoną dla słuchawek AirPods Pro w wersji 2D15, która wyeliminować ma ten problem.