W mijającym tygodniu Apple podało podało wyniki finansowe za drugi kwartał roku obrotowego 2020. Ze względu na pandemię koronawirusa były on zdecydowanie niższe od prognoz spółki podanych pod koniec zeszłego kwartału. Pojawiły się także kolejne informacje na temat nowego modelu iPhone'a SE oraz plotki o iPhone'ach serii 12. Firma Apple rozstrzygnęła też jeden z ciążących na niej pozwów sądowych, co kosztowało ją 18 milionów dolarów.

Wyniki finansowe

Mimo kryzysu, przychody, które firma Apple osiągnęła w poprzednim kwartale były wyższe od zeszłorocznych o 0,5% i wyniosły 58,3 miliarda dolarów. Spadły przychody ze wszystkich podstawowych linii produktów, czyli iPhone, iPad i Mac. Wynik uratowały wzrosty w segmentach Usługi i Akcesoria.

  • iPhone 28,9 mld USD (31 mld USD rok temu, -6,7% r/r)
  • iPad 4,3 mld USD (4,8 mld USD rok temu, -10,3% r/r)
  • Mac 5,3 mld USD (5,8 mld USD rok temu, -2,9% r/r)
  • Usługi 13,3 mld USD (11,4 mld USD rok temu, +16,6% r/r)
  • Akcesoria (ang. Wearables, Home & Accesories) 6,2 mld USD (5,1 mld USD rok temu,+22,5% r/r)
iPhone SE

Według informacji opublikowanych przez iFixIt, między iPhonem 8 i nowym SE wymieniać można kamerę, tacę na kartę SIM oraz silnik Taptic Engine. Zamienić można także ekran, ale montując w nowym smartfonie wyświetlacz z modelu 8, nie będzie działać technologia True Tone. Niektóre części obu urządzeń są bardzo podobne, ale nie ma możliwości stosowania ich zamiennie. Wśród nich wymienić można przycisk Home oraz baterię. W obu smartfonach inne jest złącze na płycie głównej, do którego podłącza się baterię.

W Sieci pojawiły się wpisy dotyczące braku wsparcia technologii Haptic Touch dla Centrum powiadomień i na zablokowanym ekranie w nowych modelach iPhone’ów SE. Informacje publikowane przez użytkowników nowych iPhone’ów potwierdzili redaktorzy MacRumors. Jeden z użytkowników nowego iPhone’a SE kontaktował się w tej sprawie ze Wsparciem Apple. Uzyskał on informację, że nie planowano aktualizacji oprogramowania, aby zmienić działanie tej funkcji.

iPhone'y serii 12

Redaktorzy Wall Street Journal, twierdzą, że rozpoczęcie masowej produkcji iPhone'ów, które zaprezentowane mają zostać jesienią zostanie opóźnione o miesiąc. Bardzo możliwe, że smartfony trafią również później do sprzedaży, a Apple przesunie datę premiery nowych iPhone'ów, żeby nie doprowadzić do długiego okresu pomiędzy premierą a dostawami.

Co więcej, tegoroczne modele iPhone'ów serii 12 wyposażone będą w czytnik linii papilarnych zintegrowany z wyświetlaczem. Firmy BOE, GIS oraz Qualcomm pracują podobno nad rozwojem ultradźwiękowej technologii, która umożliwi wdrożenie opisanego wyżej rozwiązania. Qualcomm dostarcza obecnie ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych do niektórych modeli smartfonów Samsung. Mówi się jednak, że rozwiązanie, które wykorzystane ma zostać w iPhone'ach działać będzie na całej powierzchni wyświetlacza.

Wszystkie tegoroczne smartfony mają być wyposażone w moduł sieci 5G oraz ekran OLED. iPhone 12 ma być dostępny w dwóch rozmiarach - 5,4" oraz 6,1". Oba urządzenia mają być mieć dwa obiektywy i w przeciwieństwie do serii Pro będą pozbawione skanera LiDAR. Mniejszy model ma kosztować 649 dolarów, a większy 749 dolarów. Smartfony z serii Pro będą dostępne również w dwóch rozmiarach. 6,1-calowy model będzie kosztował 999 dolarów, natomiast 6,7-telefon to wydatek 1099 dolarów.

Pozew w sprawie Face Time

Apple zgodziło się zapłacić 18 milionów dolarów w ramach ugody w sprawie pozwu, w którym oskarżono Apple o celowe wyłączenie usługi FaceTime dla użytkowników iPhone'ów z systemem iOS 6 lub starszym. Każda z osób, która podpisała się pod pozwem zbiorowym otrzyma 3 dolary w ramach zadośćuczynienia.