Szwecja od lat kojarzy mi się z dobrym brzmieniem i nie chodzi mi tylko o muzykę rockową i metalową (z której, poza Abbą, ten kraj słynie), ale także o sprzęt muzyczny i audio. Utwierdziłem się w tym przekonaniu jeszcze bardziej w ostatnich kilku tygodniach. Miałem bowiem okazję przetestować zestaw aktywnych głośników Audio Pro A26 z funkcją multiroom.

To co na zewnątrz.

Szwedzkie, czy szerzej skandynawskie urządzenia audio cechuje minimalistyczne wzornictwo. Nie inaczej jest w przypadku Audio Pro A 26. Głośniki świetnie wkomponowują się w każde otoczenie. Wyglądają bardzo dobrze zarówno na komodzie RTV jak i na półkach pomiędzy książkami. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom (150 x 238 x 200 mm) nie miałem żadnych problemów ze znalezieniem dla nich miejsca i odpowiednim ustawieniem.

Miałem okazję testować model w czarnej wersji kolorystycznej. Skrzynki głośników posiadają ładne, matowe wykończenie i materiałową maskownicę, która utrzymywana jest stabilnie w miejscu za pomocą magnesów (coraz częściej spotykane rozwiązanie).

Zjawiskowo wręcz wygląda pilot zdalnego sterowania. On sam ma niewielkie rozmiary i dość proste funkcje (regulacja natężenia dźwięku, sterowanie odtwarzaniem, wybór źródeł lub sieci WiFi). Został jednak osadzony w pokaźnych rozmiarów sztabie szczotkowanego aluminium. Jej spodnia część posiada okleinę z czarnej gąbki zabezpieczającej np. przed przypadkowym zrzuceniem pilota z ławy czy komody i poprawiającej wygodę trzymania go w dłoni.

Komunikacja i użytkowanie:

Jak w innych zestawach aktywnych, jedna z kolumn mieści w sobie wzmacniacz, porty oraz moduł bezprzewodowy, a drugą podłącza się do niej tradycyjnie kablem głośnikowym.

Na tylnej ściance lewej kolumny znalazły się więc:

  • analogowe wejście audio - mini jack
  • cyfrowe optyczne wejście audio, do podłączenia odtwarzacza CD, Blue Ray itp.
  • wejście HDMI - możliwość podłączenia telewizora.
  • wyjście RCA do podłączenia subwoofera

Urządzenie oczywiście łączy się ze źródłami dźwięku także bezprzewodowo - co niewątpliwie jest ogromnym atutem. I tak do dyspozycji użytkownika jest Bluetooth 5.0 z kodekiem APTX Low Latency oraz połączenie do sieci WiFi. To ostatnie otwiera drzwi multiroomu i daje dostęp do wielu usług oferujących muzykę na żądanie lub internetowe stacje radiowe, m.in. Spotify, Tidal, Deezer, iHeart Radio, qobuz. Dostęp do tych serwisów możliwy jest bezpośrednio w aplikacji Audio Pro Controller, która służy także do konfiguracji głośnika i sterowania wszystkimi urządzeniami Audio Pro w ramach systemu multiroom. Jak przystało na tego typu system, mieszkanie czy biuro można podzielić na strefy i z jednej aplikacji puszczać w nich różną muzykę.

Oczywiście dzięki wsparciu dla AirPlay można bez problemu wysłać na nie muzykę z aplikacji Apple Music uruchomionej na dowolnym urządzeniu Apple, czy to na Macu, iPhonie, iPadzie, iPodzie touch czy Apple TV.

Głośniki Audio Pro A26 wspierają także asystenta Amazon Alexa. Wystarczy skonfigurować go na smartfonie za pośrednictwem aplikacji Audio Pro Control i można już komunikować się głosowo.

Wspomnę jeszcze o znajdującym się na tylnej ściance przełączniku, pozwalającym na przełączenie pracy głośników w tryb satelitów. Przydaje się on zwłaszcza wtedy, kiedy podłączymy do nich dodatkowy subwoofer i aktywujemy tryb Virtual Surround. Otrzymujemy naprawdę dobry zestaw kina domowego.

Brzmienie

Lewa kolumna kryje w sobie wzmacniacz o mocy 2 x 75 W. Z kolei w w każdej z nich znajduje się 114 milimetrowy głośnik nisko-średniotonowy i 25 mm głośnik wysokotonowy, z tyłu znalazło się ujście tunelu systemu bas reflex. Głośniki oferują pasmo przenoszenia od 45 Hz do 20 kHz.

Moc i dynamika, którą mają te niewielkie głośniki, była dla mnie zaskoczeniem. Dźwięk jest bardzo plastyczny, chciałoby się wręcz chodzić po solidnej podstawie basowej produkowanej przez gitarę basową i stopę perkusji (bęben basowy), chwytając w dłonie solidne i klarowne dźwięki klawiszy, gitar i wokali. Wszystko to przy równo rozłożonej dynamice w całej szerokości pasma, bez żadnych nieprzewidzianych i nieprzyjemnych dodatków, i przy odpowiedniej dozie powietrza. Przy dobrym ustawieniu kolumny Audio Pro A26 tworzą też bardzo dobrą scenę. To niewątpliwa zaleta zestawu kolumnowego stereo nad pojedynczym głośnikiem.

Dzięki wejściu HDMI kolumny świetnie sprawdzają się też przy oglądaniu filmów czy graniu w gry. Podobnie jak w przypadku muzyki, reprodukowane dźwięki cechują się dużą dynamiką. Oglądanie filmów przy podłączonych głośnikach Audio Pro A26 to czysta przyjemność, a może być jeszcze lepiej, gdy do zestawu dołączymy wspomniany już wyżej subwoofer i aktywujemy tryb Virtual Surround. Zestaw A26 to alternatywa wobec tak popularnych soundbarów. Przy oglądaniu filmów sprawdza się równie dobrze, a deklasuje je jeśli chodzi o odsłuchy muzyki.

Stylowe domowe centrum audio-wideo

Audio Pro A26 to świetny wybór dla osób, które szukają niedużego, ale świetnie brzmiącego zestawu stereo, a który chciałyby także w kinie domowym bez godzenia się na kompromisy jakie niesie za sobą wybór soundbaru. Dzięki możliwości podłączenia do nich „po kablu” tradycyjnych źródeł dźwięku, a także telewizora (przez HDMI) oraz - za pośrednictwem Bluetooth lub WiFi - wielu innych urządzeń zestaw ten jest niezmiernie uniwersalnym domowym centrum audio-wideo. Przez ostatnie tygodnie z głośnikami łączył się nie tylko mój telewizor czy kilka iPhone'ów, ale także mój MacBook i iPad.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, świetnemu brzmieniu, komunikacji bezprzewodowej wraz z systemem multiroom oraz wejściu HDMI zestaw ten jest rozwiązaniem uniwersalnym, który nie wymaga od użytkownika godzenia się na żadne kompromisy.

Zestaw aktywnych głośników Audio Pro A26 dostępny jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 1999 zł.

Zdjęcia: Audio Pro


Tydzień promocji z firmą BASEUS

w bieżącym tygoniu cały asortyment firmy BASEUS z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: BASEUS10 i kupuj taniej.