W serwisie TechRadar pojawiły się informacje o tym, że Unia Europejska planuje zmusić producentów telefonów komórkowych sprzedawanych na terenie Wspólnoty do przeprojektowania tych urządzeń. Zmiana polegałaby na tym, że każdy smartfon musiałby oferować możliwość wymiany baterii przez użytkownika. Z nieoficjalnych informacji wynika, że propozycja ta zostanie ogłoszona w marcu tego roku.

W celu wymiany baterii we wszystkich zaprezentowanych do tej pory modelach iPhone'ów należało oddać je do serwisu. Oczywiście wymiany można dokonać samodzielnie, ale wiąże się to z demontażem kilku komponentów, między innymi ekranu. Taka próba może zakończyć się uszkodzeniem którejś z demontowanych części. Według unijnych propozycji każdy użytkownik powinien mieć możliwość samodzielnej wymiany baterii w łatwy sposób. Na myśl przychodzą stare modele „tradycyjnych” telefonów.

Umożliwienie samodzielnej wymiany baterii mogłoby wpłynąć na przykład na utratę wodoodporności oraz zmianę kształtu smartfona.

Warto przypomnieć, że Unia Europejska chce także zmusić producentów urządzeń elektronicznych do ujednolicenia ładowarek. Apple musiałoby zrezygnować z portu Lightning na rzecz innego rozwiązania, prawdopodobnie standardu USB-C.

Gdyby oba rozporządzenia weszły w życie, to iPhone musiałby zostać poddany gruntownym zmianom konstrukcyjnym.

Źródła: MacRumors, TechRadar