Produkty Yamahy to klasa sama w sobie, zarówno jeśli chodzi o motocykle, instrumenty muzyczne czy sprzęt audio. Ten ostatni gości często na łamach MyApple. Nic w tym dziwnego. Yamaha ma w swoim portfolio szeroki wachlarz urządzeń domowego audio, na które dźwięk można wysyłać z iPhone'a, iPada, Maca, innych urządzeń mobilnych czy telewizora. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować jeden z najnowszych produktów tej firmy, soundbar Yamaha YAS 109.

To co na zewnątrz

Każdy producent sprzętu audio ma pewne swoje cechy rozpoznawcze. Są to zwykle brzmienie, jakoś wykonana i powiązany z tym ostatnim wygląd zewnętrzny. Faktycznie, trudno pomylić soundbary Yamaha z produktem innej marki. Urządzenia te mają klasyczny wygląd i są do siebie dość podobne. Wyjmując z pudełka soundbar YAS 109 przypomniał mi się od razu opisywany już na MyApple model YAS 207. W obu przypadkach charakterystycznym jest połączenie mocnego matowo wykończonego tworzywa z tekstylną maskownicą. Dzięki tej klasycznej, minimalistycznej, bo pozbawionej niepotrzebnej ekstrawagancji, formie produkt Yamahy wtapia się w tło i nie odciąga wzroku użytkownika od tego, co dzieje się na ekranie.

Na górnej powierzchni soundbaru Yamaha YAS 109 znalazł się niewielkich rozmiarów panel sterujący, pozwalający m.in. na wybór wejścia, aktywację Aleksy (YAS 109 wspiera inteligentnego asystenta Amazonu). Znalazły się w nim także diody wskazujące na status pracy urządzenia, wybrane wejście itp. Urządzaniem można sterować także za pomocą znajdującego się w zestawie pilota. W lewym górnym rogu górnej powierzchni umieszczono logo Yamahy, nie rzuca się ono jedna w oczy.

Wszystkie porty i gniazda umieszczona - co oczywiste - na ścianie tylnej, w specjalnych wnękach, tak by ani porty, ani kable nie były narażone na uszkodzenie. Poza gniazdem zasilania, umieszczonym w osobnej wnęce, są to port Ethernet, gniazdo do podłączenia subwoofera (mini jack), wejście optyczne Toslink, wejście i wyjście HDMI (oba ze wsparciem passthrough w 4K HDR - można więc szeregowo podłączyć źródło obrazu i dźwięku do soundbaru, a następnie jego samego do telewizora. Jest też serwisowy port USB wykorzystywany do aktualizacji firmware.

Użytkowanie, Spotify i Alexa

Urządzenie łączy się ze źródłami dźwięku za pośrednictwem bluetooth czy sieci domowej, po kablu (przez port Ethernet) lub bezprzewodowo (WiFi). Korzystanie z soundbaru jest banalnie proste, jednak jeszcze więcej można uzyskać m.in. za pomocą aplikacji Sound Bar Controller dostępnej także dla systemu iOS. Pozwala ona m.in. na wybór źródła odtwarzania dźwięku czy sterowanie odtwarzaniem muzyki ze Spotify. YAS 109 wspiera bowiem technologię Spotify Connect. Odtwarzaniem, regulacją głośności czy wyborem źródeł dźwięku można sterować także za pomocą głosu dzięki asystentowi Alexa. Wsparcie dla tego rozwiązania zamienia sounbar w tradycyjny smart głośnik.

Brzmienie

Soundbar Yamaha YAS 109 oferuje kilka naprawdę wartych uwagi, a przede wszystkim nadstawienia uszu, funkcji. Są to DTS Virtual (wirtualny surround), Clear Voice i Bass Ext. Ta pierwsza bardzo dobrze buduje scenę dźwięku przestrzennego i to w każdym kierunku bez potrzeby korzystania z dodatkowych głośników. Clear Voice z kolei poprawia słyszalność dialogów w filmach. Przydaje się to w hałaśliwych scenach, gdzie dźwięki tła czynią głos ludzki nieczytelnym, a przynajmniej trudnym do zrozumienia.

Urządzenie sprawdzi się też jako głośnik stereo (oferuje nawet taki tryb pracy). Jakość dźwięku generowanego w tym trybie jest na tyle dobra, że z przyjemnością można słuchać ulubionych płyt w trakcie dnia. Swoje pazury urządzenie pokazuje jednak podczas projekcji filmowych czy w trakcie gry na konsoli. W obu przypadkach charakteryzuje je szeroka scena dźwiękowa. Nie potrzeba nawet subwoofera, choć oczywiście producent umożliwił jego podłączenie i ma w ofercie takie urządzenia.

W środku znalazły się dwa jednocalowe głośniki wysokotonowe, dwa głośniki średniotonowe oraz dwa głośniki trzycalowe, przeznaczone przede wszystkim do reprodukowania dźwięku o niskiej częstotliwości. Dzięki odpowiedniemu ich rozmieszczeniu w obudowie, dźwięk rozchodzi się niczym wachlarz po całym salonie.

Podsumowanie

Yamaha YAS 109 to bardzo dobry wybór dla ludzi ceniących sobie dobre brzmienie ale dysponujących mniejszym budżetem. W cenie 1199 zł otrzymujemy jakość i brzmienie Yamahy, bardzo dobry dźwięk przestrzenny DTS Virtual oraz wsparcie dla Spotify Connect czy asystenta Alexa. YAS 109 sprawdzi się zarówno przy seansach filmowych, wciągających grach na konsoli ale i przy codziennym słuchaniu muzyki. Dla mnie dodatkowym plusem jet możliwość podłączenia go do sieci domowej i wysyłanie muzyki za jej pośrednictwem.

Soundbar Yamaha YAS 109 dostępny jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 1199 zł.