Niewielu jest w naszym kraju producentów akcesoriów dla urządzeń mobilnych, którzy mogliby się pochwalić naprawdę wysoką jakością i własną technologią opracowywaną tutaj, na miejscu. Chlubnym wyjątkiem jest firma Green Cell, której produkty - opisywane już kilkukrotnie na MyApple - cieszą się uznaniem użytkowników. Marka Green Cell znana jest przede wszystkim ze świetnych akcesoriów do ładowania smartfonów, tabletów i komputerów oraz samych baterii. Pół roku temu opisywałem na MyApple power bank Prime tej marki, o pojemności 10 tysięcy mAh. Na ostatnich targach IFA w Berlinie Green Cell zaprezentowała kolejny produkt - power bank PowerPlay10, wyposażony w gniazdo USB-C o mocy 18 W i technologię Power Delivery.

Pomimo upływu lat zapasowe źródła energii dla naszych smartfonów i tabletów to wciąż podstawowe akcesoria, które zwykle zabiera się ze sobą nie tylko w jakąś dłuższą podróż. Nic nie wskazuje na to by miało się to zmienić. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na energię, rozwija się także technologia jej dostarczania. Obecnie coraz większą popularność zyskuje wspomniana już technologia Power Delivery. W jej ramach ładowarka otrzymuje od urządzenia informację o tym, jaki prąd do niego wysłać. Dzięki temu ładowanie jest o wiele wydajniejsze i szybsze, niż w przypadku tego odbywającego się za pośrednictwem zwykłego złącza USB-A. Power banku ze złączem USB-C z technologią Power Delivery nie mogło zabraknąć w ofercie marki Green Cell, zwłaszcza, że w gniazdo to wyposażone są już m.in. ładowarki sieciowe i najnowsza stacja ładująca Power Source.

Power bank PowerPlay10 z zewnątrz wygląda równie dobrze co wspomniany już power bank Prime i waży dokładnie tyle samo - 197 gramów. Pojemność jego baterii jest także identyczna - wynosi 10 tysięcy mAh. Firma chwali się z resztą, że przy konstruowaniu nowego power banku wzięto to co najlepsze z modelu Prime. Podobnie, jak w przypadku tamtego urządzenia, także i tutaj czarna obudowa z matowo wykończonego, mocnego i twardego tworzywa nasuwa mi skojarzenia z monolitem z Odysei Kosmicznej 2001 i 2010. Na pierwszy rzut oka oba produkty wydają się jednakowe, jednak już po chwili widać różnicę. PowerPlay10 wyposażony jest bowiem nie w jedno, a w dwa porty USB-A Ultra Charge oraz gniazdo USB-C Power Delivery. Jest oczywiście także gniazdo micro USB, ale ładować nowy power bank i to szybko można także przez wspomniane już gniazdo USB-C. Pod gniazdami micro-USB i USB-C znalazł się wskaźnik naładowania baterii złożony z czterech zielonych diód. Z kolei przycisk go aktywujący przeniesiono na górną powierzchnię obudowy i ukryto pod logo Green Cell.

Pod względem wygody nic się tutaj nie zmieniło. Power bank wygodnie leży w dłoni. Matowa faktura obudowy zapewnia przyjemny i pewny uchwyt, pomaga też przekrój o kształcie równoległoboku.

Power bank PowerPlay10 wyposażony został także w technologię Pass Through dzięki której można wykorzystać go jako wieloportową ładowarkę - on sam może być podłączony do źródła zasilania, ładując najpierw podpięte do niego urządzenia, a dopiero potem wbudowaną baterię.

Wspomnieć też wypada o opracowanej przez Green Cell technologii Ultra Charge, w którą wyposażone są oba gniazda USB-A w tym power banku. Jest ona kompatybilna z takimi rozwiązaniami jak Qualcomm Quick Charge 3.0, Samsung AFC czy Huawei FCP i pozwala na 3,5 raza szybsze ładowanie smartfonów niż w przypadku zwykłego portu USB-A.

Tak, jak inne produkty Green Cell także i power bank PowerPlay10 wyposażony jest w szereg zabezpieczeń, jak choćby ochrona przed przegrzaniem, zwarciem czy przed głębokim rozładowaniem. To ostatnie ma duże znaczenie, gdyż baterie, nawet te litowo-polimerowe, bardzo źle znoszą rozładowanie ich do końca, co może w pewnych przypadkach doprowadzić do ich uszkodzenia. Dzięki zabezpieczeniom, w które wyposażony jest PowerPlay10 można być spokojnym, że nic takiego się nie zdarzy.

Power Bank Green Cell PowerPlay10 dostępny jest w cenie 169,95 zł.

PowerPlay10 to nie jedyna nowość zaprezentowana przez GreenCell na targach IFA. Wspomnieć też wypada o kablu Power Stream USB-C - Lightning, dzięki któremu będziemy mogli szybko naładować iPhone'a czy iPada podłączając go do gniazda USB-C z technologią Power Delivery w opisywanym power banku. Dostępny jest on w cenie 79,69 zł.