W ostatnich latach liczba ładowarek do urządzeń, z których korzystam, urosła dość znacznie. Osobna do MacBooka Pro, osobna do iPhone'a czy iPada. Od lat też czekałem na taką, do której będę mógł podłączyć każde z tych urządzeń. Od jakiegoś czasu jest to już możliwe dzięki złączu USB-C i standardowi Power Delivery, a ładowarki tego typu wprowadziła na rynek polska firma Green Cell.

Standard PowerDelivery wykorzystuje złącze USB-C do komunikowania się ładowarki z ładowanym urządzeniem, dzięki czemu dostaje ona informację zwrotną o tym, jaki prąd, z jakim napięciem i natężeniem, do niego wysłać. Wszystko oczywiście odbywa się automatycznie po podłączeniu urządzenia do ładowania. Dzięki temu można śmiało odpiąć od odpowiedniej ładowarki MacBooka czy MacBooka Pro i podłączyć do niej iPhone'a czy iPada. W każdym takim przypadku ładowarka w standardzie Power Delivery i złączem USB-C poda odpowiedni prąd do urządzenia. Dzięki temu samo ładowanie jest do 20 razy szybsze od procesu wykorzystującego tradycyjne ładowarki ze złączem USB-A. Dzięki zasilaczowi z USB-C spełniającego wymogi standardu Power Delivery naładujemy do 50 procent baterię w iPhonie 8, 8 Plus lub nowszym w czasie 30 minut.

Oczywiście sama obecność w urządzeniu złącza USB-C nie oznacza, że spełnia ono wymogi standardu Power Delivery. W przypadku urządzeń Apple spełniają je 12-calowe MacBooki i MacBooki Pro z gniazdami USB-C oraz iPhone'y 8, 8 Plus, X, XS, XS Max oraz XR. Mogę więc za pomocą jednej ładowarki - oczywiście nie jednocześnie - ładować zarówno mojego MacBooka Pro 15, jak i iPhone'a XS Max. Kto wie, może niebawem będę też w ten sposób ładował nowego iPada.

Potrzebny jest także odpowiedni kabel. Jeden dostarczany jest w komplecie z nowymi MacBookami i MacBookami Pro z USB-C. Ten drugi, USB-C - Lightning, należy dokupić we własnym zakresie.

Wielu fanów marki Apple liczyło, że tegoroczne iPhone'y wyposażone będą już właśnie w ładowarki USB-C z Power Delivery. Niestety dalej w komplecie znajduje się ta sama od lat ładowarka USB-A. Rozwiązaniem tego problemu jest jedna z wprowadzonych niedawno na rynek ładowarek polskiej firmy Green Cell. W ofercie dostępnych jest obecnie kilka modeli o mocy 18, 30, 45 i 60 watów.

Ta pierwsza, o mocy 18 watów, dostępna w sklepie MyApple w cenie 59,95 zł, wyposażona jest w jedno złącze USB-C w standardzie Power Delivery i przeznaczona jest przede wszystkim dla smartfonów i tabletów. To dzięki niej naładujemy szybko nowe modele iPhone'ów (zaopatrując się wcześniej we wspomniany już kabel USB-C - Lightning) czy smartfony z Androidem.

Ładowarka Green Cell o mocy 30W, którą w sklepie MyApple można kupić za 99,95 zł, wyposażona jest zarówno w złącze USB-C w standardzie Power Delivery, jak i w gniazdo szybkiego ładowania USA-A Quick Charge 3.0. To zdecydowanie produkt dla posiadaczy 12-calowych MacBooków i nowych iPhone'ów czy innych smartfonów wyposażonych w gniazda spełniające wymogi wspomnianego standardu. Jedna ładowarka wystarczy więc do naładowania 12-calowego MacBooka i iPhone'a 8, 8 Plus, X, XS, XS Max lub XR. Dodatkowo można za jej pomocą naładować także inne urządzenia.

W sklepie MyApple w cenie 129,95 zł dostępna jest także ładowarka Green Cell o mocy 45W, co czyni ją bardziej uniwersalną. Za jej pomocą naładować będzie można kilka różnych innych laptopów wyposażonych w złącze USB-C ze standardem Power Delivery. Podobnie jak model 30-watowy, także i ta ładowarka wyposażona jest w dodatkowe gniazdo szybkiego ładowania USB-A Quick Charge 3.0.

Najmocniejsza z ładowarek Green Cell, która dostępna jest w sklepie MyApple w cenie 169,95, to ta o mocy 60W. Za jej pomocą można naładować MacBooka Pro 13", wspomnianego 12-calowego MacBooka ze złączem USB-C, wszystkie iPhone'y od modelu 8 w górę (potrzebny wspomniany już kilkukrotnie kabel USB-C - Lightning) oraz wiele innych urządzeń mobilnych wyposażonych w gniazdo USB-C w standardzie Power Delivery.

Na koniec wspomnę, że w sklepie MyApple znaleźć można także inne produkty marki Green Cell. Są to m.in. opisywane na MyApple bateria do starszych modeli 13-calowego MacBooka Pro i HUB USB-C.