Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w maju 2019 roku.

Wonder Boy: The Dragon's Trap

Wonder Boy: The Dragon's Trap to remake popularnej zręcznościowej platformówki z 1989 roku, wydanej pierwotnie na konsolę Sega Master System. Wcielamy się w niej w tytułowego cudownego chłopca (nowa wersja dodaje też możliwość wybrania postaci dziewczyny), który pod wpływem klątwy zostaje zamieniony w jaszczura. Naszym zadaniem jest znalezienie sposobu na przywrócenie mu dawnej postaci. W trakcie rozgrywki zdobywamy też zdolność przekształcania się w inne zwierzęta, m.in. mysz, lwa i ptaka, posiadające różne unikalne umiejętności, często pomagające nam dostać się do niedostępnych wcześniej fragmentów planszy. Nowa wersja przynosi ze sobą przede wszystkim znacznie poprawioną, ręcznie rysowaną oprawę graficzną, nową ścieżkę dźwiękową (istnieje jednak opcja przywrócenia oryginalnej 8-bitowej oprawy audiowizualnej) oraz kilka opcjonalnych ułatwień dla graczy, którzy nie chcą męczyć się z poziomem trudności rodem z lat 80. Warto też dodać, że gra Wonder Boy: The Dragon's Trap dostępna jest także w wersji dla tvOS.

Pobierz Wonder Boy: The Dragon's Trap

The Gardens Between

The Gardens Between to gra przygodowo-logiczna opowiadająca o dwójce nastoletnich przyjaciół podróżujących przez dziwny, oniryczny świat zbudowany z niewielkich wysepek reprezentujących ich wspólne wspomnienia. By przedostawać się z jednej na drugą muszą rozwiązywać różnego rodzaju łamigłówki, wykorzystując w tym celu moc manipulowania czasem. Mimo iż ukazała się ona w App Store niespełna miesiąc temu udało jej się już zdobyć nagrodę Apple Design Award podczas tegorocznej edycji konferencji WWDC.

Pobierz The Gardens Between

Alt-Frequencies

Alt-Frequencies to nietypowa interaktywna opowieść rozgrywająca się w świecie uwięzionym w trwającej kilka minut pętli czasowej. Rozgrywka opiera się tu na słuchaniu audycji radiowych i wchodzeniu w interakcje z ich prezenterami. Jako iż pętla czasowa co chwile cofa nas do miejsca, w którym rozpoczęliśmy, możemy wykorzystać zdobyte wcześniej informacje by spróbować wpłynąć na działania poszczególnych osób, zmieniając tym samym bieg wydarzeń i odsłaniając kolejne tajemnice.

Pobierz Alt-Frequencies

Very Little Nightmares

Very Little Nightmares to prequel całkiem popularnej gry platformowo-logicznej Little Nightmares, znanej z konsol i komputerów z systemem Windows. Wcielamy się tu w małą dziewczynkę o imieniu Six, próbującą wydostać się z koszmarnej posiadłości pełnej czyhających na nią niebezpieczeństw. Mimo iż tytuł ten nawiązuje do swojego poprzednika zarówno fabułą jak i klimatem, to jednak dość znacznie różni się od niego mechaniką rozgrywki i warstwą wizualną. Very Little Nightmares skupia się głównie na rozwiązywaniu zagadek, niemal kompletnie rezygnując z elementów zręcznościowych. Akcja gry przedstawiona jest w rzucie izometrycznym, a stylistyka oprawy graficznej ma bardziej kreskówkowy charakter.

Pobierz Very Little Nightmares

TheoTown

TheoTown to rozbudowana gra strategiczna bardzo wyraźnie inspirowana starszymi odsłonami serii SimCity (choć niektóre elementy rozgrywki wyraźnie czerpią inspirację z nowszych gier tego typu, takich jak Cities: Skylines), pozwalająca nam zbudować własne miasto i zarządzać nim. Tytuł ten przez ponad pięć lat dostępny był wyłącznie na Androidzie (twórcy tłumaczyli to ograniczeniami samodzielnie stworzonego silnika gry, projektowanego wyłącznie z myślą o tej platformie), jednak teraz trafił wreszcie także na urządzenia z systemem iOS. W odróżnieniu od większości podobnych gier dostępnych obecnie w App Store, będących najczęściej produkcjami typu freemium kładącymi duży nacisk na mikropłatności, TheoTown to gra premium, w której nie znajdziemy (przynajmniej na razie) żadnych reklam ani dodatkowych opłat.

Pobierz TheoTown

Astrologaster

Astrologaster to pełna humoru interaktywna opowieść, luźno bazująca na prawdziwych wydarzeniach. Wcielamy się w niej w Simona Formana - słynnego szesnastowiecznego astrologa, któremu zależy na tym, by traktowano go jak prawdziwego lekarza. W trakcie gry spotykamy się z „pacjentami", próbując diagnozować i leczyć ich dolegliwości (a często także problemy niemające żadnego związku ze zdrowiem) na podstawie układu gwiazd (co w gruncie rzeczy sprowadza się do zgadywania, zmyślania a czasem wręcz kłamania w celu osiągnięcia osobistych korzyści). Decyzje podejmowane przez nas w trakcie tych wizyt wpływają na dalszy rozwój fabuły oraz losy naszych podopiecznych.

Pobierz Astrologaster

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w maju, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.