Systemy mulit-room razem ze strumieniowaniem muzyki szturmują z sukcesem serca i salony wielu użytkowników. W dobie Tidala, Spotify, Apple Music, Pandory, Dezeera czy Google Music, a także usług VOD, serwerów NAS, smartfonów i tabletów tradycyjne zestawy stereo, budowane z wielu elementów, mają sens przede wszystkim w przypadku urządzeń dla naprawdę wysublimowanych audiofilów. Dla osób, które na równi z brzmieniem cenią sobie przede wszystkim muzykę i to ona pozostaje najważniejsza, liczy się także wygoda. Tutaj właśnie sprawdzają się systemy multi-room, w ramach których zwykle dostępne są urządzenia z różnych półek cenowych. Zacząć można od niewielkiego elementu, a następnie dołączyć kolejne, w różnych pomieszczeniach. Z kolei dzięki strumieniowaniu, sieci WiFi, zyskującemu na popularności wsparciu dwukierunkowego Bluetooth z kodekiem aptX HD, w salonie można często ograniczyć się do jednego elementu, streamera zintegrowanego ze wzmacniaczem i zestawu kolumn. W obecnych czasach niewielka skrzynka może oferować jakość dźwięku wcześniej niespotykaną w klasie tego typu urządzeń. Tak właśnie jest z Bluesound Powernode 2i.

Wygląd zewnętrzny

Urządzenie ma formę średniej wielkości czarnej skrzynki (dostępna jest też wersja biała) o wymiarach 7 x 22 x 19 cm. Obudowa wykonana jest z wykończonego matowo plastiku, bardzo przyjemnego w dotyku. Całość sprawia minimalistyczne wrażenie. Z przodu znalazło się tylko gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz dioda pokazująca stan pracy urządzenia.

Na górnej powierzchni umieszczono panel sterowania, z podświetlanymi przyciskami pozwalającymi na regulację natężenia dźwięku, wstrzymywanie i wznawianie odtwarzania lub przeskakiwanie pomiędzy utworami. Panel wpuszczony jest nieznacznie poniżej powierzchni górnej części obudowy i otoczony dodatkowo czymś w rodzaju aluminiowego grilla z wytłoczonym logo Bluesound. Umieszczenie panelu na górze może ograniczyć np. możliwość korzystania z niego, kiedy urządzenie umieści się np. na półce komody, pod blatem, na którym stoi np. telewizor, ale w praktyce - przynajmniej dla mnie - nie ma to znaczenia, gdyż sprzęt w całości można obsługiwać za pomocą smartfona, a nawet iTunes - jeśli słucha się muzyki z Apple Music bezpośrednio z Maca.

Złącza i komunikacja

Tradycyjnie z tyłu znalazły się gniazda połączeniowe. Są to dwa wejścia analogowo-optyczne 3,5 mm, jeden port USB oraz wyjście RCA dla subwoofera. Jak wspomniałem, na przedniej ścianie umieszczono gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Z tyłu znalazły się także gniazda kabli do podłączenia kolumn głośnikowych. Jest też gniazdo ethernet do połączenia urządzenia z routerem. Łączy się ono także bezprzewodowo z siecią WiFi i obsługuje łączność dwuzakresową 2,4/5 GHz.

Do Powernode 2i można więc bez problemu podłączyć przewodowo dwa dodatkowe źródła, np. gramofon czy telewizor. Pozostałe łączyć się będą przez sieć, czy to po kablu, czy przez WiFi lub Bluetooth. Ich odtwarzaniem można sterować za pośrednictwem dedykowanej aplikacji, a w przypadku strumieniowania przez AirPlay 2, bezpośrednio np. z Apple Music dla iOS lub iTunes na Macu. Ja przyznam, że słucham muzyki właśnie w ten sposób. Generalnie wsparcie dla AirPlay 2 to dla mnie duży plus. Mogę bezpośrednio z iTunes wysyłać muzykę jednocześnie na kilka urządzeń, regulując natężenie dźwięku osobno dla każdego z nich. W ten sposób moja ulubiona muzyka może lecieć w salonie, w kuchni czy nawet w łazience, wszędzie tam, gdzie znajdą się urządzenia wspierające tę technologię. Co więcej, mogę dzięki AirPlay 2 wysyłać obraz na Apple TV, a dźwięk na Powernote 2i. Są to bowiem osobne kanały transmisji.

Można oczywiście wysyłać też dźwięk przez Bluetooth, ale zdecydowanie wolę transmisję przez sieć. Powernode 2i wspiera jednak Bluetooth dwukierunkowy. Można więc nie tylko wysłać muzykę na to urządzenie za pośrednictwem tej technologii, ale i bezpośrednio z niego na inne, np. bezprzewodowe słuchawki. Powernode 2i korzysta z Bluetooth 5.0 i kodeka aptX HD wspierającego 24-bitowy dźwięk. Urządzenie pozwala także na odtwarzanie plików hi-res (24 bity / 192 kHz).

Instalacja, sterowanie, aplikacja

Instalacja jest banalnie prosta. Bluesound tworzy własną sieć WiFi do konfiguracji urządzenia w aplikacji dla smartfona. Później łączy się już z naszą domową siecią. Jeszcze prościej jest po podłączeniu go kablem do routera. Tutaj po prostu wystarczy uruchomić aplikację, a urządzenie będzie w nim od razu dostępne. Podobnie w iTunes - wystarczy aktywować je w menu AirPlay.

Powernode 2i nie ma wyłącznika. Sprzęt pozostaje cały czas w gotowości lub czuwaniu i aktywuje się w chwili, w której wyślemy do niego sygnał ze źródła dźwięku, czy to przez aplikację, czy np. przez iTunes za pośrednictwem AirPlay 2. Co ważne, w stanie czuwania nie wydobywa się z niego ani z głośników żaden dźwięk czy szum.

Aplikacja BlueOS pozwala na wygodne sterowanie odtwarzaniem muzyki z różnych źródeł. Co ważne, Powernode 2i wspiera wiele popularnych serwisów strumieniowych, w tym oczywiście Tidala, oferującego muzykę w wysokiej jakości. Dźwięk z nich czy internetowych stacji radiowych strumieniowany jest bezpośrednio do tego urządzenia z pominięciem smartfona czy komputera. Aplikacja służy właściwie tylko za pilota, pozwalającego na sterowanie i zarządzanie urządzeniami multi-room Bluesound.

Wspomnę także, że Powernode 2i współpracuje z asystentem Amazon Alexa i Siri. Za pomocą asystenta można więc głosowo sterować tym urządzeniem. W przypadku Siri należy dodać je do aplikacji Home w iPhonie.

Brzmienie

Muszę przyznać, że testowałem już różne urządzenia multi-room popularnych producentów i to z różnych półek cenowych, w tym i streamery zintegrowane ze wzmacniaczem, ale nie słyszałem jeszcze urządzenia brzmiącego tak dobrze jak Powernode 2i. Oczywiście przekłada się to na cenę i wiele zależy od konfiguracji, kolumn, a miałem okazję testować to urządzenie z kolumnami Bowers & Wilkins 606. Wspomnę jeszcze, że w środku kryje się hybrydowy wzmacniacz o mocy 60 W na kanał.

Dźwięk jest bardzo dynamiczny z ogromną liczbą detali, wręcz plastyczny, ma się wrażenie, że można go dotknąć, wszystko to przy otwartej scenie dźwiękowej. Nabiera to ogromnego wyrazu przy dobrej produkcji i to właściwie każdego rodzaju muzyki, od smooth jazzu, folku, przez rocka, rock progresywny po metal. Czuć wręcz fizyczną obecność wokalisty lub wokalistki, gitar czy gitarowego wzmacniacza, perkusji z pulsującym powietrzem i dynamiką znaną ze studia nagrań (w którym często bywam z moim zespołem). Przez ostatnie dwa tygodnie przesłuchałem niemal całą moją bibliotekę muzyczną od nowa, w wielu przypadkach odkrywając muzykę na nowo, wcześniej niesłyszalne pokłady dźwięków, często bardzo subtelnych. Dawno już nie miałem aż takiej przyjemności ze słuchania muzyki, którą wydawać by się mogło znam już na pamięć.

Powernode 2i zadowoli nie tylko fana muzyki, który szuka wygodnego i prostego w obsłudze zintegrowanego stereo z możliwością rozbudowy w ramach systemu multi-room, ale także audiofila. Jakość dźwięku produkowanego przez tą niepozorną czarną skrzynkę jest zdecydowanie warta swojej ceny.

Urządzenie Bluesound Powernode 2i dostępne jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 4099 zł.

W sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design dostępna jest też testowana przeze mnie konfiguracja Bluesound Powernode 2i z głośnikami Bowers & Wilkins 606 w cenie 6222 zł.