Według informacji przedstawionych przez agencję Bloomberg, Apple spadło na trzecie miejsce na liście największych producentów smartfonów. Kalifornijska firma została wyprzedzona przez chińskiego Huaweia. Liderem cały czas pozostaje Samsung, który umocnił swoją pozycję względem ostatniego kwartału 2018 roku.

W pierwszym kwartale 2019 roku Apple posiadało 11,7% udziałów w rynku (spadek z 18,2% względem poprzedniego kwartału). Huawei może się obecnie pochwalić zagarnięciem 19% „tortu” (wzrost z 16,1% q/q), a Samsung 23,1% (wzrost z 18,7% q/q).

Jak estymują analitycy z IDC, Huawei zwiększył swoją sprzedaż o 50% względem poprzedniego roku. Głównym rynkiem zbytku dla producenta pozostają jednak rodzime Chiny, co ma pomóc mu utrzymać drugie miejsce w zestawieniu przynajmniej do końca roku. Mocna pozycja Samsunga wynika obecnie między innymi z premiery modelu S10 w lutym – warto przypomnieć, że ostatni smartfon Apple pojawił się w sprzedaży pod koniec września.

Warto przypomnieć, że kilka dni temu Apple opublikowało swoje wyniki finansowe za drugi kwartał fiskalny 2019 roku. Firma nie ujawniła liczby sprzedanych iPhone'ów, ale pozwoliła ona na wygenerowanie 31,051 miliardów dolarów przychodu (ponad 17-procentowy spadek r/r). Zachęcamy do przeczytania całej analizy sprawozdania.

W ubiegłym roku dyrektor zarządzający Huawei – Richard Yu – stwierdził podczas swojego wystąpienia na targach MWC w Barcelonie, że w przyszłości na rynku smartfonów będzie maksymalnie czterech producentów, a największym z nich będzie właśnie jego firma. Reputacja firmy w Europie oraz Stanach Zjednoczonych została jednak nadszarpnięta w ciągu ostatniego roku ze względu na aferę dotyczącą naruszeń prywatności.

Źródło: Bloomberg

Dla wszystkich czytelników naszego portalu sklep MyApple przygotował specjalny 10% rabat na produkty marki ZENS. Wystarczy w koszyku zaznaczyć: „Posiadam kod rabatowy” i wpisać: ZENS05. Kod jest ważny do 20 maja 2019 roku.