Na początku tego roku informowaliśmy Was, że amerykańskie służby ostrzegały przed Huawei i ZTE. Okazuje się, że sytuacja nie uległa zmianie.

Jak informuje serwis The Wall Street Journal, który powołuje się na swoje źródła, amerykańscy dyplomaci zwrócili się do swoich sojuszników, aby Ci przestali wykorzystywać sprzęt produkowany przez Huawei. W przesłanej wiadomości, która trafiła między innymi do osób zarządzających firmami telekomunikacyjnymi, urzędnicy poinformowali o tym, że sprzęt ten zwiększa ryzyko cyberataków i może pozwolić chińskiemu rządowi na szpiegowanie z wykorzystaniem urządzeń podpiętych do sieci w ramach tak zwanego Internetu Rzeczy. Dodatkowo ich zdaniem wątpliwe są intencje firm wspieranych przez Pekin.

Władze USA spore zagrożenie widzą szczególnie w państwach, w których znajdują się amerykańskie bazy wojskowe, czyli na przykład we Włoszech, Niemczech czy w Japonii. Co ciekawe jednym z pomysłów polityków jest zwiększenie pomocy finansowej na rozwój telekomunikacji w krajach, które będą unikać sprzętu Huawei.

Na razie przedstawiciele chińskiego giganta nie odnieśli się do zarzutów.

Źródło: WSJ