Pomysł na makro, które pozwalałoby mi na znalezienie, jakiemu miastu lub powiatowi odpowiada kod na tablicy rejestracyjnej, narodził się w mojej głowie kilka tygodni temu. Stworzenie go okazało się jednak dużo trudniejsze, niż myślałem. Wszystko ze względu na fakt, że aplikacja Shortcuts nie obsługuje tabel.

W celu stworzenia makra wykorzystałem Słownik – jedno z narzędzi dostępnych w Shortcuts. Dodawanie ręcznie ponad 400 pozycji nie wchodziło w grę. Okazało się jednak, że Słownik potrafi zapisać podane mu rekordy, gdy przybierają one formę „A=B”. Znalazłem więc listę dostępnych w Polsce tablic rejestracyjnych i przekopiowałem je do pola Tekst. Miały one jednak następującą formę: „SG Gliwice”, „SGL powiat gliwicki”. Oznaczało to, że konieczne będzie dostosowanie tekstu do wymogów Słownika, a także wymuszenie zarejestrowania wszystkich tablic rejestracyjnych.

Skorzystałem trzykrotnie z narzędzia zastępowania tekstu. W pierwszym kroku spacje zamieniłem na „=” i otrzymałem rezultat „SG=Gliwice”, ale też „SG=powiat=gliwicki” – nie wyglądało to elegancko. W drugim kroku zmieniłem więc „powiat=” na „Powiat ”. W trzecim zaś konieczne było skorzystanie z wyrażeń regularnych i zamiana „\n” (znak nowego wiersza) na „&”.

Po pobraniu słownika z wejścia (zmodyfikowanego tekstu) wystarczyło już ustawić zmienną, poprosić użytkownika o podanie symbolu z tablicy rejestracyjnej (warto zamienić przekazane przez niego dane na wielkie litery), pobranie wartości słownikowej oraz zwrócenie wyniku ze zmiennej. W moim przypadku ma to miejsce w powiadomieniu.

Shortcut „Tablice rejestracyjne” można pobrać z iCloud


Jak pisałem w poprzednim tekście z cyklu, zachęcam Was do dzielenia się w komentarzach swoimi projektami. Ostatnio bardzo fajne makro podrzucił bananoluczo – pozwala ono na przeszukiwanie różnych obszarów internetu na podstawie zaznaczonego tekstu.

Zapraszamy również na forum do działu Shortcuts


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 31.10.2019