O moim 13-calowym MacBooku Pro z połowy 2009 roku pisałem już kilkukrotnie na MyApple. Komputer ten służył mi dobrze przez wiele lat, przejechał ze mną kawał świata i przeżył kilka upadków, o czym świadczą wgniecenia na jego obudowie.

Jak wiele starych komputerów - choć nie jest w stanie podołać bardziej zaawansowanym współczesnym zadaniom, m.in. ze względu na zbyt słaby procesor i brak możliwości zainstalowania najnowszej wersji systemu macOS - z powodzeniem nada się do mniej wymagających wyzwań, jak choćby pisanie tekstów, prosta obróbka grafiki w Pikselmatorze czy przeglądanie sieci. Jednakże podstawowym problemem, z jakim musi się zmierzyć użytkownik, który chce dalej z niego korzystać, jest stara, zwykle zużyta już bateria, która albo w ogóle nie dostarcza mu potrzebnej energii, albo robi to na tyle krótko, że wszelka praca z dala od gniazdka elektrycznego jest niemożliwa. Dlatego jednym z pierwszych kroków przy swego rodzaju rewitalizacji mojego starego MacBooka Pro była wymiana baterii (dysk SSD otrzymał już pięć lat temu).

Oczywiście kupno nowej baterii Apple do tego komputera nie jest zbyt łatwe, dlatego warto pomyśleć o dobrej jakości zamienniku marki Green Cell. W szerokiej ofercie baterii do laptopów tejże marki dostępne są także te do starych MacBooków Pro unibody, w tym do 13-calowego modelu. W baterii Green Cell zastosowano oryginalne ogniwa litowo-polimerowe ATL, takie same jak w oryginalnych bateriach Apple. Deklarowana pojemność baterii jest także taka sama jak tej fabrycznie montowanej w tych komputerach.

W komplecie z baterią użytkownik znajdzie także śrubokręty pozwalające na otworzenie obudowy MacBooka Pro oraz odkręcenie starej i przykręcenie nowej baterii. Ta oferowana przez Green Cell ma pojemność 4400 mAh, co w praktyce przekłada się na 4 - 5 godzin pracy mojego komputera.

Sam proces wymiany jest bardzo prosty. Wystarczy wyłączyć komputer, odkręcić dolną pokrywę obudowy, następnie odczepić kabel zasilający od płyty głównej i odkręcić dwie śrubki trzymające ten element w miejscu. Bateria Green Cell ma oczywiście identyczne rozmiary jak ta od Apple. Wystarczy teraz wyjąć starą zużytą baterię i w jej miejsce włożyć tę nową marki Green Cell. Pozostaje już tylko przykręcić śrubki trzymające baterię, zamknąć obudowę (tutaj wkręcania śrubek jest znacznie więcej) i włączyć komputer.

Producent zaleca na początku przygotowanie baterii do pracy zgodnie z załączoną instrukcją, a więc rozładowanie jej do około 5% pojemności (nie należy rozładowywać jej do końca) i ładowanie do pełna. Proces ten należy powtórzyć aż do osiągnięcia pełnych pięciu cykli ładowania. Po jego zakończeniu czas pracy na jednym ładowaniu - w zależności od tego, co robię na moim starym MacBooku Pro - waha się pomiędzy 4 a 5 godzinami.

Wspomnieć też wypada, że dzięki odpowiedniej elektronice bateria współpracuje z komputerem i systemem operacyjnym w dokładnie taki sam sposób jak ta montowana fabrycznie. Po osiągnięciu pełnego naładowania proces jest przerywany, jest ona zabezpieczona przed przeładowaniem, a dioda na wtyczce MagSafe zmienia kolor na zielony. Bateria jest też zabezpieczona przed głębokim rozładowaniem oraz zwarciami.

Dzięki baterii Green Cell udało mi się przywrócić do dawnej sprawności mój stary komputer, który posłuży mi jeszcze długo, jak pisałem wcześniej, do mniej wymagających zadań.

Bateria Green Cell Pro A1322 przeznaczona dla komputerów MacBook Pro 13" produkowanych w okresie od połowy 2009 do połowy 2012 roku dostępna jest w sklepie MyApple w cenie 214,95 zł. Objęta jest też 12-miesięczną gwarancją (w tym 1 miesiąc gwarancji Door2Door).

W ofercie sklepu MyApple dostępna jest też bateria Green Cell Pro A1278 56Wh w cenie 134,95 zł.

W ofercie Green Cell znaleźć można baterie również do innych modeli MacBooków oraz laptopów innych firm, a także zasilacze i ładowarki USB-C. Wkrótce pełną ofertę produktów Green Cell znajdziecie także w sklepie MyApple.