NetNewsWire to jeden z pierwszych programów, które zainstalowałem na moim pierwszym Macu w 2008 roku. Zanim pojawił się Reeder (którego od niedawna można pobrać za darmo), NetNewsWire był moim podstawowym czytnikim wiadomości z kanałów RSS. Nigdy program ten nie był specjalnie wybitnym, choć jego kolejne wersje były coraz lepsze, ciążyło nad nim pewne fatum. Jak widać, na przekór losowi, NetNewsWire odradza się kolejny raz, w piątej już, darmowej wersji. Na razie jednak jest to wczesna wersja testowa (alfa).

W 2011 roku, kiedy faktycznie na rynku było już więcej ciekawych czytników RSS oraz nieistniejąca już usługa Google Reader, NetNewsWire został kupiony przez firmę Black Pixel, która kilka lat później wypuściła czwartą wersję tego programu. NIestety i tym razem program nie miał szczęścia (udostępnienie wersji beta zbiegło się w czasie z zamknięciem usługi Google Reader i pewnego zamieszania na rynku usług agregujących kanały RSS) i nie przebił się wśród konkurencyjnych rozwiązań.

Minęło kolejne pięć lat i NetNewsWire znowu wraca, tym razem właśnie w piątej darmowej wersji open source. Co ciekawe program wrócił do swojego twórcy, Brenta Simmonsa, który odkupił do niego prawa. Tak naprawdę jednak wróciła tylko nazwa. NetNewsWire 5.0, to rozwijany od lat przez Simmonsa projekt Evergreen - darmowego o otwartym kodzie czytnika RSS, który ma być także pomocą dla innych deweloperów. Evergreen został więc przemianowany na NetNewsWire (choć ikona z choinką pozostała). Na razie jest to wczesna wersja testowa, ale program działa całkiem nieźle, choć nie oferuje jeszcze żadnej synchronizacji z popularnymi usługami, jak choćby Feedly czy Feedbin. W istocie to wciąż dość prosty czytnik wiadomości z kanałów RSS. Na pewno nie oferuje tyle, co wspomniany Reeder. Nie każdy jednak potrzebuje rozbudowanego kombajnu, a NetNewsWire 5 i jego kodem powinni zainteresować się deweloperzy, którzy myślą o własnej aplikacji tego typu.

NetNewsWire 5

Simmons zachęca właśnie deweloperów do przejrzenia kodu jego programu. Jak przyznaje, większość napisana została w Swifcie, tylko część starszych bibliotek napisana jest w Objective-C. Jego zdaniem to największy projekt open source napisany właśnie w języku Swift.

Najnowszą wersję NetNewsWire 5 można pobrać tutaj.