Dlaczego zmieniamy iOS na Androida i vice versa
Chcąc zbadać, co kieruje użytkownikami zmieniającym platformę mobilną, PCMag przeprowadził ankietę na grupie 2500 amerykańskich konsumentów. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że metodologia tego badania nie wyglądała na specjalnie naukową i nie przywiązywałbym dużej wagi do konkretnych wyników. Niemniej duże różnice w głównych kategoriach mogą dać nam z grubsza przybliżony obraz jak systemy mobilne są postrzegane.
Z badania wynika, że najczęstszym powodem jest coś co nazwano „better user experience”, czyli ogólna ocena że dany system działa lepiej od konkurenta. W przypadku zmieniających Androida na iOS, taką opinię wyraziło 47% konsumentów i jest to wynik znacznie lepszy niż w drugą stronę. Przewagę Androida w tej kategorii zauważyło tylko 30% ludzi którzy zmienili jabłko na zielonego robota.
Drugim ważnym powodem wybrania Androida, są lepsze niższe ceny telefonów z tym systemem. Aż 29% „zmienników” określiło to jako powód odejścia od iOS. Co oczywiste, w przypadku Apple liczba chcących wydać mniej na telefon jest znacznie niższa i wynosi 11%. W pozostałych kategoriach mamy mniej więcej remis, ale ze względu na toporną metodologię ankiety nie sądzę, żeby te wyniki miały jakąkolwiek wartość.
W sumie, najciekawszymi informacjami z tej ankiety były „twarde” dane dotyczące posiadanych smartfonów oraz przebytych migracji. Wśród ankietowanych 54% posiadało iPhona, 27% zgarnął Samsung a reszta androidowych producentów wypełniła pozostałe 19%. Z 2500 badanych 18% przeszło z Androida na iOS, w drugą stronę wybrało się tylko 11%. Zapytano też użytkowników, co ogólnie decyduje o wymianie telefonu na nowy. 53% z nich odpowiedziało że powodem jest uszkodzenie aktualnego telefon, 34% robi to gdy skończy się ich umowa z operatorem. Aż 56% użytkowników nie zwraca uwagi na premiery nowych smartfonów.
Źródło: PCMag.com Zdjęcie: Pixabay : stevepb