Wczoraj do sieci wyciekły zrzuty ekranu oraz wideo prezentujące nowy system macOS z ciemnym trybem kolorystycznym, a dokładnie to aplikację Xcode, w której tworzone są programy na wszystkie platformy Apple. I choć ciemny tryb kolorystyczny to jest to, na co czekam od dawna, to moją uwagę na tych zrzutach ekranu zwróciło coś innego. Zdradzają one bowiem to, jak w praktyce mogą wyglądać uniwersalne aplikacje, działające na iOS i macOS.

Na zrzutach Xcode widać otwarty projekt aplikacji Solar System, prezentującej ciała niebieskie naszego układu słonecznego. To, na co warto zwrócić uwagę, to lewa kolumna przedstawiająca całą strukturę plików tego projektu. Widać tam foldery Shared (czyli elementy współdzielone) oraz foldery Solar System iOS i Solar System Mac.

To dość jednoznacznie sugeruje, że w aplikacji, która w istocie jest paczką, znajdą się osobne wersje dla iOS i macOS. Będą one współdzielić  część klas i bibliotek (wszak logiczna strona obu wersji powinna pozostać taka sama).

Stworzenie jednej paczki aplikacji, zawierającej w sobie dwie osobne wersje dla macOS i iOS sugerować może to, że doczekamy się także pewnej unifikacji sklepów z oprogramowaniem. Możliwe więc, że przy pobraniu danego programu z App Store na iPhone'a lub iPada, automatycznie może zostać on zainstalowany także na Macu.

Czy tak właśnie będzie? Tego dowiemy się pewnie już jutro.

Źródło: Steve Troughton-Smith