Budując inteligentny dom warto zastanowić się wcześniej czego od niego oczekujemy i jakich elementów będziemy potrzebować. Dlaczego warto to zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta - aby nie narobić zbędnych kosztów.

W poprzednim wpisie wyjaśniłem, dlaczego zdecydowałem się budować dom w oparciu o HomeKit i co wybrałem na centrum akcesoriów. Wspomniałem też, jak skonfigurować Apple TV, aby działało jako centralka.

Dziś opiszę, jakie akcesoria wybrałem na początek - w przyszłości na pewno będzie ich więcej, ale to jest jedna z większych zalet systemów bezprzewodowych, takich jak HomeKit... możliwość swobodnego rozbudowywania naszego domu w przyszłości, bez martwienia się o okablowanie.

Zanim wybierzecie się za zakupy, policzcie, ile macie w domu drzwi, okien, drzwi balkonowych. Najistotniejsze są drzwi prowadzące na zewnątrz oraz okna, przez które ktoś może wejść do domu - w nich wszystkich warto zainstalować czujniki otwarcia drzwi/okien. U mnie na początek zainstaluję ich siedem sztuk, żeby obstawić drzwi wejściowe i okna na parterze. W przyszłości będę jednak chciał zainstalować takie czujniki we wszystkich oknach - dzięki temu, przed wyjazdem np. na wakacje, w prosty sposób będę mógł sprawdzić czy wszystkie okna są pozamykane.

Jeżeli posiadacie w domu na przykład kominek, to warto zainwestować w czujnik CO - ja u siebie zainstaluję jeden właśnie przy kominku, a drugi w kuchni. To jedyne miejsca u mnie w domu, w których tlenek węgla może się pojawić.

Kolejna ważna rzecz to czujniki zalania - te warto zainstalować we wszystkich miejscach w których może dojść do wycieku. U mnie to będą łazienki, kuchnia, pralnia oraz kotłownia. Razem siedem takich sensorów.

Przydadzą się też czujniki ruchu, dzięki którym będziemy mogli wyzwalać takie proste akcje, jak chociażby włączenie/wyłączenia światła. Może on też być częścią (podobnie jak czujniki otwarcia drzwi/okien) prostego systemu alarmowego.

Inteligentny dom to nie tylko automatyzacja ale też oszczędność prądu, a to za sprawą inteligentnych żarówek czy sterowanych gniazdek. Na tą chwilę żarówki sobie odpuszczam... mam ich w domu około 50 sztuk... w kilku standardach (różne gwinty, typy, itd.) i ich wymianę zostawiam sobie na późniejszy termin. Póki co wytypowałem gniazdka i listwy zasilające, do których są podłączone najbardziej prądożerne urządzenia - żelazko, telewizory, konsole, itd. Do gniazdek zainstaluję przełączniki a do listew zasilających nakładki, które pozwalają włączać i wyłączać prąd. Kiedy idziemy spać, sporo urządzeń pobiera prąd nawet w stanie spoczynku - warto je całkowicie odciąć od prądu. Gdy wyjeżdżamy na dłużej sytuacja jest podobna, a dodatkowo zawsze możemy sprawdzić, czy na pewno żelazko jest wyłączone ;-) Należy jednak pamiętać aby nie odłączać prądu w gniazdku, do którego jest podpięte nasze centrum sterowania ani router - jeżeli te urządzenia zostaną wyłączone, to stracimy możliwość zdalnego sterowania naszym domem.

To są podstawowe rodzaje urządzeń, w które postanowiłem się zaopatrzyć - praktycznie większość z nich jest produkowana przez conajmniej kilku producentów - jednym z nich jest polskie Fibaro. Zaletą ich produktów jest nie tylko fakt, że są polskie, ale dodatkowo wyróżniają się na tle konkurencji designem, który jest dla mnie ważny. Dlatego na początek to właśnie w akcesoria tego producenta się zaopatrzyłem.

W tym miejscu warto wspomnieć, że każde urządzenie HomeKit ma swój unikalny kod, który zazwyczaj znajduje się w opakowaniu lub na obudowie. Jeżeli taki kod stracimy to może się okazać niemożliwym zresetowanie urządzenia i ponowne jego użycie dlatego warto trzymać te kody w bezpiecznym miejscu. Jednak jak można szybko policzyć na sam początek będzie u mnie około 30 urządzeń a z czasem będzie ich przybywać by dobić do około 150 sztuk. Przechowywanie pudełek, instrukcji, papierków w takiej ilości trochę mija się z celem dlatego w myśl hasła używanego kiedyś przez Apple w reklamach iPhone 3G "There’s An App For That" postanowiłem poszukać takiej aplikacji... i znalazłem HomePass

Aplikacja uważam jest niezbędna dla każdego użytkownika HomeKit.

Jej działanie jest bardzo proste. Po włączeniu wybieramy "Add" aby dodać nowe urządzenie do bazy danych. Za pierwszym razem aplikacja zapyta o dostęp do HomeKit - to pozwoli nam na dodanie już skonfigurowanych urządzeń w naszym domu.

HomePass

Sam proces dodawania jest szybki i przyjemny. Aplikacja pozawala nam wybrać z istniejących już urządzeń to, które chcemy dodać, a następnie poprosi o podanie kodu - pozwoli go również odczytać za pomocą kamery z pudełka czy instrukcji.

HomePass

Możemy również dodawać do bazy kody urządzeń, których jeszcze nie mamy dodanych do naszego domu.

Dostęp do aplikacji możemy dodatkowo zabezpieczyć przez PIN/TouchID/FaceID a całość zsynchronizować z iCloud, dzięki czemu dostęp do kodów będziemy mieli ze wszystkich naszych urządzeń iOS oraz nie utracimy kodów w przypadku kradzieży/awarii naszego telefonu.

Aplikacja HomePass dostępna jest w AppStore i kosztuje 13,99zł.

Skoro mamy już wybrane i zakupione pierwsze urządzenia oraz aplikację do bezpiecznego przechowywania kodów, możemy przejść do instalacji i konfiguracji poszczególnych elementów naszego domu. Ale tym zajmiemy się w kolejnym wpisie.

Zapraszamy również na nasze forum do działu poświęconego inteligentnym domom i HomeKit.

HomeKit - Inteligentny Dom krok po kroku - spis treści: