Inteligentne domy to ostatnio temat bardzo modny chociaż wcale nie nowy. Od wielu lat różni producenci oferują rozwiązania, które potrafią zamienić zwykły dom w dom inteligentny, który w mniejszym lub większym stopniu daje sobą sterować czy nawet potrafi reagować na zmiany jakie w nim zachodzą.

Budowa takiego domu do niedawna wiązała się z przeprowadzeniem remontu, kuciem ścian, kładzeniem kabli i sporymi nakładami finansowymi. Na szczęście dziś już nie ma takiej konieczności ponieważ producenci oferują systemy które są bezprzewodowe. Są one ogromnym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, które etap budowy/remontu mają dawno za sobą.

Wybór standardu

HomeKit

W tym momencie, chcąc stworzyć inteligentny dom, musimy podjąć decyzję na bazie jakiego systemu chcemy go budować - później ciężko będzie się wycofać i dokonać zmian.

Ja przy podejmowaniu decyzji skupiłem się w sumie tylko na dwóch systemach (obu bezprzewodowych):

  • Z-Wave (większe możliwości i większy wybór akcesoriów)

  • HomeKit (standard stworzony przez Apple)

Rok temu miałem przyjemność zbudować inteligentny dom oparty na Z-Wave (praktycznie w całości zbudowany z akcesoriów Fibaro - około 140 elementów)

Jednak z racji tego, że jestem wieloletnim użytkownikiem produktów Apple i chciałem zwyczajnie poznać także standard HomeKit postanowiłem we własnym domu postawić właśnie na to rozwiązanie.

Centrum akcesoriów

Centrum akcesoriów HomeKit

Urządzenia oparte na HomeKit możemy dodać i skonfigurować za pomocą naszego iPhone'a, jednak aby inteligentny dom miał sens warto zadbać o urządzenie, które znajduje się cały czas w domu. Dzięki temu będziemy mieli możliwość automatyzacji oraz dostępu do urządzeń automatyki domowej właściwie z każdego miejsca na świecie.

Do wyboru mamy w tym momencie 3 rozwiązania:

  • Apple TV 4 lub 4K

  • Głośnik HomePod

  • iPad

Częściowo może być użyte Apple TV 3 jednak nie obsługuje ono dostępu zdalnego dla udostępnionych użytkowników ani dostępu zdalnego do kamer HomeKit - dlatego jeżeli jeszcze nie posiadasz któregoś z tych urządzeń, to warto zaopatrzyć się w te, które w pełni obsłużą wszystkie funkcje.

Ja wybrałem Apple TV 4K 64GB, które dostarczył mi autoryzowany sprzedawca sprzętu Apple - iDream.

Skonfigurowanie urządzenia Apple TV jako centrum akcesoriów

Proces konfiguracji jest banalnie prosty... wystarczy na Apple TV zalogować się do naszego konta iCloud za pomocą tego samego Apple ID co na urządzeniu z systemem iOS, którego używamy na codzień. Po zalogowaniu Apple TV zostanie automatycznie skonfigurowane jako centrum akcesoriów.

Jeżeli jako centrum akcesoriów wybierzecie głośnik HomePod to zostanie on skonfigurowany automatycznie. W przypadku iPada należy aktywować go jako centrum akcesoriów wchodząc w Ustawienia → Dom, a następnie włączyć opcję "Ten iPad to centrum akcesoriów".

Na dziś to wszystko. W kolejnych wpisach zaprezentuję Wam akcesoria które będę instalował w swoim domu. Będziemy je dodawać, konfigurować a następnie tworzyć różne rodzaje automatyzacji z ich użyciem.

Zapraszamy również na nasze forum do działu poświęconego inteligentnym domom i HomeKit.

HomeKit - Inteligentny Dom krok po kroku - spis treści: