Jakiś czas temu w sieci pojawiły się informacje o GrayKey - narzędziu pozwalającym na łamanie zabezpieczeń urządzeń z systemem iOS 11. Według jednego z raportów, jest ono często wykorzystywane przez organy ścigania USA.

Według Matthew Greena GrayKey jest w stanie złamać sześciocyfrowe hasło dostępu do urządzeń Apple średnio w ciągu 11 godzin. Rozszyfrowanie haseł złożonych z większej liczby cyfr może trwać zdecydowanie dłużej.

Co ciekawe, według obliczeń Greena, GrayKey potrzebuje maksymalnie 13 minut aby złamać czterocyfrowe hasło dostępu. W przypadku ośmiocyfrowych haseł proces ten trwać od niespełna 2 do 92 dni. Średnio 12, a maksymalnie 25 lat trwa to w przypadku haseł złożonych z 10 cyfr.

GrayKey korzysta prawdopodobnie z exploita, który omija zabezpieczenia zaimplementowane w systemie iOS i powoduje, że podawanie nieprawidłowych haseł dostępu nie sprawia, że usuwana jest zawartość urządzenia.

Jak skutecznie zabezpieczyć swoje urządzenie z systemem iOS?

Wraz z dziewiątą wersją systemu iOS, który pojawiał się w 2015 Apple wprowadziło możliwość zdefiniowania kodu dostępu złożonego z więcej niż 4 cyfr.

Aby uaktywnić lub zmienić kod dostępu na inny niż czterocyfrowy należy w Ustawieniach przejść do zakładki Face ID i kod lub w przypadku iPhone'a X Touch ID i kod. W przypadku gdy kod nie jest aktywny pojawi się opcja Włącz kod. Domyślnie ustawić można sześciocyfrowe hasło. Do wyboru są jeszcze:

  • czterocyfrowy kod,
  • własny kod numeryczny,
  • własny kod alfanumeryczny.

Domyślna opcja to minimum, ale zgodnie z informacjami wyżej, GreyKey jest w stanie złamać takie zabezpieczenie w ciągu jednego dnia. Im bardziej skomplikowane hasło tym trudniejsze do złamania. Alfanumeryczne hasła z losowymi kombinacjami liter, cyfr i znaków specjalnych zwykle zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem „Jak stworzyć bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasło?”

Źródło: AppleInsider