Dzisiaj na Twitterze Chris Espinoza, jeden z pierwszych zatrudnionych w Apple, który pracował nad komputerami Apple I, Apple ][ czy Macintoshem, podzielił się zdjęciami ciekawych pamiątek z jego pracy w Apple, zadając użytkownikom tego serwisu społecznościowego pytanie, które z nich powinien zabrać ze sobą do swojego nowego biura w Apple Park.

Big 4b4abe94 8444 4f58 9583 1e137ea8e9b4

Chris Espinosa jest nie tylko jednym z pierwszych zatrudnionych ale i jednym z najdłużej pracujących w Apple Swoją przygodę z Apple rozpoczął w 1976 roku mając 14 lat. Pracował wtedy nad komputerem Apple I i pisał dla niego programy w BASICu. Pracował także nad systemem operacyjnym pierwszych komputerów Macintosh, systemem HyperCard, AppleScriptem, Xcode i systemem macOS (Mac OS X). Od 2014 roku zajmuje się współdzieleniem rodzinym w iOS (za Wikipedią).

Chris Espinoza jest więc jednym z kilku, a być może jedynym pracownikiem, który pracował zarówno w garażu w domu Jobsa w Los Altos, w kolejnych siedzibach firmy, m.in przy Infinite Loop i który będzie pracował także w biurach na terenie kampusu Apple Park.

Oto pamiątki, których zdjęcia Espinoza opublikował na Twitterze. Którą z nich powinien zabrać do nowego biura w Apple Park?

Plakietka z pierwszych targów komputerowych West Coast Computer Fair, w kwietniu 1978 r.

Plakietka z boksu, w którym pracował około 1980 roku.

Książka „Computer Lib” autorstwa Teda Nelsona (i wydana przez niego własnym sumptem), którą Espinoza otrzymał w sklepie Byte Shop Paula Terrella za napisanie programu demonstracyjnego dla Apple I (ten sklep zamówił pierwszą partię komputerów Apple I).

Produkcyjny Macintosh nr 63 ze specjalną spersonalizowaną tylną plakietką.

List jaki Espinoza zostawił na swoim biurku we wrześniu 1978, kiedy na krótko odchodził z pracy by zacząć naukę w koledżu.

Pusty formularz programu w kodzie maszynowym.

Procesor Mos 6502, który był sercem komputerów Apple I i Apple ][ (oraz wielu innych, jak Commodore 64 czy Atari XL/XE).

Album The Rolling Stones „Sticky Fingers", z którego piosenki „Sway” często słuchał podczas przenosin do nowego biura w 1982 roku.

Oryginalna reklama prasowa opublikowana w 1981 roku, w którym Apple witało IBM na rynku komputerów osobistych. Komputery PC zdominowały rynek, ale IBM od dawna nie produkuje już PeCetów, a Apple dalej to robi.

Wybór książek, które Espinoza trzymał przez lata w biurze, od dzieł Kafki po „Manifest Komunistyczny” Karola Marksa i Fryderyka Engelsa.

Pierwsze trzy woluminy „Inside Macintosh" oprawione w skórę (szczegółowych opisów dla programistów działania komputera i systemu operacyjnego - wersje PDF można pobrać tutaj).

Materiały prasowe przygotowane na premierę pierwszego Macintosha pokazujące funkcję kopiuj/wytnij/wklej.

Naklejka na zderzak, którą rozdawał w 1996 roku prezes Apple Gil Amelio - jak wspomina Espinoza - krótko po serii masowych zwolnień.