Po co układ T2 w iMac Pro?
Kiedy w kodzie systemu macOS odkryto adresowanie dla nowego typu procesora z rodziny ARM pojawiły się spekulacje na temat przeniesienia platformy MacBook Air do nowej architektury. Układ T1 ma jednak inne zastosowanie. Odpowiada on za obsługę TouchID, dzięki „bezpiecznej enklawie” - niezależnemu modułowi szyfrującemu. W MacBookach Pro odpowiada on również za dotykowy wyświetlacz Touch Bar. Jego kolejna wersja - T2 - pojawiła się w komputerach iMac Pro.
Koprocesor T2 odpowiada za przetwarzanie obrazu FaceTime, kontroler dźwięku, obsługę kontrolek sprzętowych oraz sterowanie SSD. Nowa macierz dyskowa w iMacu, nie posiada własnego kontrolera. Pojedyncze dyski SSD, również nie mają dedykowanego procesora - wszystkie te funkcje obsługiwane są przez chip T2. „Bezpieczna enklawa” została rozbudowana o dedykowane szyfrowanie metodą AES oraz obsługę jabłkowej wariacji Secure Boot. To właśnie ze względu na ten ostatni element, aby naprawić system w iMacu Pro, potrzebny jest inny Mac.
T2 sprawdza proces rozruchu od początku do końca. Weryfikuje kryptograficzny podpis bootloadera (dokładnie tak działa Secure Boot znany z IBM-PC). Domyślne ustawienia (pełna ochrona) wymagają połączenia z siecią w celu weryfikacji legalności oprogramowania, wliczając w to instalator Windows 10 (przez BootCamp). Secure Boot można wyłączyć, podobnie jak ma to miejsce w innych komputerach PC z zaimplementowaną, wspomnianą funkcjonalnością.
T2 posiada zintegrowany kontroler zarządzania systemem (SMC). W komputerach Mac, układ ten (SMC) odpowiada za podstawowe funkcje niskiego poziomu:
reagowanie na naciśnięcie przycisku zasilania
reagowanie na otwarcie i zamknięcie pokrywy wyświetlacza notebooków Mac
zarządzanie baterią
zarządzanie temperaturą
obsługa czujnika gwałtownych ruchów (SMS)
pomiar oświetlenia otoczenia
podświetlenie klawiatury
zarządzanie wskaźnikiem statusu (SIL)
obsługa wskaźników baterii
wybór zewnętrznego źródła sygnału wideo w przypadku niektórych iMaców
Ponadto układ T2 zajmuje się również:
ustawieniem wszystkich parametrów kamery FaceTime
zabezpiecza mikrofony
steruje mikrofonami
steruje głośnikami
reguluje prędkość wentylatorów
Wszystkie opisane wcześniej zadania należały do procesora głównego lub dodatkowych układów jak SMC, czy ISP. Dzięki zintegrowaniu ich w jeden układ, usprawniono działanie wskazanych funkcji oraz odciążono jednostkę centralną (CPU), tak by zajmowała się wyłącznie wątkami najistotniejszymi z punktu widzenia użytkownika.
Źródła: AppleInsider, Apple Support.
Zdjęcia: AppleInsider, iFixit.