Fałszywa aplikacja MyEtherWallet trafiła do App Store
Każda aplikacja dla systemu iOS przed pojawieniem się w App Store jest wcześniej poddawana procesowi weryfikacji, który ma odsiać programy naruszające regulamin sklepu. Niestety, mimo to deweloperom czasami udaje się przemycić tam szkodliwe oprogramowanie. W ubiegłym tygodniu w App Store pojawiła się fałszywa aplikacja udająca MyEtherWallet.
MyEtherWallet to darmowe sieciowe narzędzie, służące do operowania kryptowalutami. W ubiegłym tygodniu w App Store pojawiła się aplikacja o takiej samej nazwie, która szybko osiągnęła sporą popularność wśród użytkowników (w miniony weekend miała 3 miejsce w kategorii Finanse w amerykańskim App Store). Niestety, twórcy MyEtherWallet nie mieli z nią nic wspólnego. Mimo iż 10 grudnia poinformowali oni Apple o fałszywej aplikacji podszywającej się pod stworzone przez nich narzędzie, to jednak została ona usunięta ze sklepu dopiero dzień później.
Hey @myetherwallet I’m guessing this is not you in the Apple App Store? This app is now 3rd most popular Finance app, I would approach with caution! pic.twitter.com/ByHKqlO3Bp
— Christian Lundkvist (@ChrisLundkvist) 10 grudnia 2017
This is NOT US. We have file reports and emailed and reported. Would appreciate the communities assistance in getting these scamtards out of our lives.
— MyEtherWallet.com (@myetherwallet) 10 grudnia 2017
PS: We are #Foss4Lyfe https://t.co/SmI8cqNvxA
The false MyEtherWallet app has been removed from the iOS store. Finally.
— MyEtherWallet.com (@myetherwallet) 11 grudnia 2017
Thank you a TON to everyone who signal boosted this for us, including @verge and @TechCrunch.
You’re all the best. 🙏 😻
Jak na razie nie wiadomo, jak duże szkody wyrządziła fałszywa aplikacja MyEtherWallet. Jej opis sugerował, że wszystkie dane podawane przez użytkowników zapisywane były wyłącznie w pamięci ich urządzeń, jednak nie wiadomo, czy była to prawda. Teoretycznie twórcy aplikacji mogli za jej pomocą zyskać dostęp do prywatnych kluczy użytkowników, a tym samym do środków zgromadzonych w ich wirtualnych portfelach.
Źródło: 9to5mac