Każda aplikacja i akcesorium dla iPhone'a zanim trafi na rynek przechodzi różnego rodzaju testy, w których udział, poza twórcami, biorą zwykle także ochotnicy. Okazuje się, że czasem już pierwsze testy pokazują wartość danego produktu.

Jak donosi MIT Technologoy Review, pewien amerykański chirurg naczyniowy biorący udział w testach podręcznego ultrasonografu współpracującego z iPhone'em, o nazwie IQ wykrył za jego pomocą w swojej szyi komórki rakowe. Od pewnego czasu czuł on pewien dyskomfort gardle, jego testy rozpoczął więc od szyi. I choć nie jest onkologiem (to chirurg naczyniowy) rozpoznał poprawnie na ekranie iPhone'a nowotwór.

Wspomniane urządzenie jest samo w sobie niewielkim ultrasonografem, które emituje ultradźwięki, a następnie rejestruje ich echo. iPhone z odpowiednią aplikacją służy jako jego interfejs i ekran podglądu obrazu echa. Tworzący je startup - Butterfly Network - zamierza wyposażyć obsługującą urządzenie aplikację w algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwolą na samodzielne badanie się przez użytkowników i automatyczne dokonywanie pomiarów, m.in. ilości krwi pompowanej przez serce, wykrywanie wszelkich anomalii i ewentualnych zagrożeń.

Podręczny ultrasonograf Butterfly IQ ma pojawić się na rynku wiosną przyszłego roku.

Źródło: MIT Technology Review

Grafika: Butterfly Network