Ładowanie indukcyjne, choć pojawiło się dopiero w najnowszych modelach iPhone'ów, to od kilku lat spotykane jest w urządzeniach innych producentów. Cieszyć się nim mogli jednak już wcześniej także użytkownicy iPhone'ów, a to za sprawą różnego rodzaju nakładek. Ja sam od ponad pół roku używam obudowy Mophie wyposażonej w zewnętrzną baterię ładowaną indukcyjnie. Coraz bardziej popularne stają się więc stacje dokujące czy statywy, a także inne akcesoria, wyposażone w ładowarkę indukcyjną. Jednym z ciekawszych, z jakim spotkałem się ostatnio jest MusiQi, łączące w sobie stację ładowania indukcyjnego z prostym głośnikiem Bluetooth.

Big 3023a63b 3a58 405b a90f f587c89b7552

Konstrukcja

MusiQi w chwili wyjęcia z pudełka wygląda jak aluminiowy walec złożony z dwóch elementów. Wystarczy przekręcić je, by ułożyły się względem siebie pod kątem około 45 stopni. Oba końce walca wyposażone są w specjalne gumy o fakturze, która sprawia wrażenie, że przyłożone do nich elementy przyklejają się. Nie ma oczywiście mowy o żadnym kleju.

Na jednym końcu, będącym podstawą tego urządzenia, guma ma formę obręczy, gdyż po środku umieszczono klawisze sterujące odtwarzaniem głośnika oraz jego włącznik.

Jest to z jednej strony pomysłowe, z drugiej może stanowić problem, żeby bowiem skorzystać z tych przycisków należy podnieść akcesorium (trochę tak, jak z gniazdem Lightning w myszce Magic Mouse). Jeśli jednak iPhone w danej chwili spoczywa na tym statywie, oparty o drugi koniec, który pokryty jest tą gumą w całości, to korzystanie z przycisków nie jest potrzebne. Wszak odtwarzaniem można sterować bezpośrednio z iPhone'a.

Ładowarka indukcyjna i stand dla smartfona

Koniec, na którym spoczywa mój iPhone, wyposażony jest w moduł ładowarki indukcyjnej. Wystarczy położyć na urządzeniu telefon, który pozwala na takie ładowanie, a proces rozpocznie się automatycznie (oczywiście pod warunkiem, że MusiQi jest podłączony do zasilania). Można za jego pomocą ładować różne urządzenia. Ładowarka spełnia standard QI, stąd też nazwa urządzenia - MusiQi. Ja ładowałem za jego pomocą zarówno mojego iPhone'a 7 z baterią Mophie, jak i Samsunga Galaxy Note 8.

Moduł wyposażony jest tylko w jedną cewkę, więc za pierwszym razem trzeba metodą prób i błędów wybrać optymalne ułożenie smartfona na tym stojaku. Klejąca się guma jest w stanie utrzymać mojego iPhone'a 7 Plus w obudowie z baterią Mophie pod warunkiem jednak, że jest czysta, a ponieważ bardzo szybko zbiera kurz i inne paprochy, muszę ją czyścić raz dziennie. Zawsze jednak można ustawić urządzenie pionowo, przekręcając obie części. Wtedy smartfon spoczywać będzie na nim poziomo. Zdecydowanie bardziej wolę jednak to ustawienie pod kątem 45 stopni. Cała konstrukcja jest bardzo stabilna. Nie zdarzyło się by mój iPhone ją przeważył.

Moc ładowarki wynosi 5W / 1A, co nie jest specjalnie dużo. Ładowanie odbywa się wolniej niż po kablu, jednak mi to w zupełności wystarcza. Wygoda ładowania indukcyjnego jest dla mnie ważniejsza niż sama szybkość ładowania. Co ciekawe, MusiQi posiada wbudowaną baterię, która zasila wbudowany głośnik. Przy pełnym naładowaniu, energii powinno wystarczyć na około trzy godziny jego pracy.

Głośnik bluetooth

To najsłabsza strona tego akcesorium, ale nie spodziewałem się rewelacji po takimi niewielkim i do tego wielofunkcyjnym urządzeniu. Dźwięk nie jest tragiczny, zwłaszcza jeśli porównamy go z dźwiękiem wydobywającym się z innych tego typu miniaturowych głośników. Trudno jednak mówić tutaj o jakiejś selektywności, a w średnich i wyższych częstotliwościach dźwięk nie jest zbyt czytelny. To cecha niestety wszystkich miniaturowych głośniczków Bluetooth. Jeśli nie jesteście specjalnymi koneserami muzyki czy dźwięku jako takiego, a po prostu szukacie uniwersalnego urządzenia na biurko czy nocny stolik, które będzie spełniać jednocześnie trzy funkcje, to jakość dźwięku oferowana przez MusiQi jest do zaakceptowania. Dźwięk może nie jest rewelacyjny, ale też nie męczy.

Podsumowanie

Przyznam, że MusiQi to jedno z ciekawszych akcesoriów, które ostatnio testowałem. Niby nic wielkiego - głośnik bluetooth z własną baterią, stand do smartfona i stacja ładowania indukcyjnego - ale połączone razem tworzą bardzo uniwersalne i naprawdę przydatne urządzenie. Dużym plusem jest też jakość wykonania i użyte materiały (aluminium).

Niewielkie rozmiary tego urządzenia sprawiają, że świetnie nadaje się na zagranie go w podróż. Podczas drogi służyć może za głośnik Bluetooth zasilany z wewnętrznej baterii, a wieczorem, sprawdzi się jako stand i stacja ładująca dla Waszego smartfona. I choć głośnik nie jest rewelacyjny, to całe urządzenie jest moim zdaniem bardzo udaną konstrukcją.

MusiQi można zamówić na stronie producenta. Obecnie dostępne jest w promocyjnej cenie 49,99 dolarów USA.