Dobrze ponad rok temu pisałem na blogu o różnych przydatnych funkcjach terminala, pozwalających na wyciśnięcie z systemu macOS więcej, niż umożliwia to jego interfejs użytkownika. Nie każdy jednak lub grzebać się w terminalu. To dla tych użytkowników powstają małe programy, które pozwalają na dostęp do tych funkcji np. bezpośrednio z górnego paska systemowego.

Jedną z nich jest blokowanie usypiania komputera na stałe lub określony czas. Przypomnę, że odpowiada za to komenda caffeinate. Dla tych, którzy unikają terminala, dostępny jest niewielki program o nazwie Lungo, zagnieżdżający się właśnie w górnym pasku i dbający o to, by nasz Mac nie zasnął.

Klikając na ikonkę przedstawiającą filiżankę kawy można wybrać, czy komputer Mac ma nigdy nie zasypiać, czy może tylko na 10 lub 30 minut, albo na jedną lub cztery godziny.

Program Lungo dostępny jest w Mac App Store w cenie 13,99 zł - przyznaję, że to dość sporo, jak na dodanie prostego interfejsu do systemowej funkcji dostępnej z terminala. Użytkownicy usługi Setapp mogą z kolei korzystać z niego w ramach abonamentu.