Odkrywanie i łatanie luk w zabezpieczeniach systemów operacyjnych - w tym w iOS - jest swego rodzaju zabawą w kotka i myszkę. Kiedy jedna luka zostaje załatana, odkrywane są kolejne.

Najnowsza, którą odkryto w iOS 10.3.3 i becie iOS 11, pozwala na użycie niewielkiego urządzenia do łamania metodą brute force kodów lub haseł odblokowujących iPhone'y 7 i 7 Plus. Można je podłączyć aż pod trzy iPhone'y, których zabezpieczenia mogą być łamane jednocześnie.

Sposób ten nie działa na innych urządzeniach (np. iPhone'ach SE, 6s itp.), nie zadziała także w przypadku iPhone'ów 7 i 7 Plus ze starszą wersją systemu iOS 10.

Rozwiązanie to wykorzystuje system przywracania danych, w którym odkryto lukę pozwalającą na dowolną ilość prób wpisania kodu lub hasła odblokowującego iPhone'a (normalnie, po serii nieudanych prób wpisania hasła jest on blokowany na godzinę lub dłużej). Koszt urządzenia, widocznego na poniższym filmie, to 500 dolarów. Proces łamania nie jest jednak ekspresowy, może zająć nawet wiele dni w zależności od tego, jak bardzo hasło lub kod są skomplikowane.

Jak zwykle też ujawnienie istnienia tej luki oznacza jej rychłe załatanie. Stanie się to w finalnej wersji iOS 11, co już zapowiedziało Apple.

Źródło: AppleInsider