Ulysses - popularny program dla macOS i iOS łączący w sobie zarówno edytor tekstu, wspierający m.in. formatowanie markdown, oraz rozbudowany zbiór notatek i dokumentów, przechodzi na model subskrypcyjny.

Zamiast płacić ponad kilkadziesiąt euro za każdy z programów. Jego twórcy oferują możliwość korzystania z nich wszystkich w ramach jednej wspólnej subskrypcji w cenie 4,99 € za miesiąc lub 39,99 € za rok (co daje 3,33 € za miesiąc).

Ulysses dla Mac dostępny jest od dawna w usłudze Setapp, oferującej około 80 aplikacji w ramach miesięcznej lub rocznej subskrypcji. Zarówno twórcy Ulyssesa, jak i MacPaw (twórcy Setapp) informują, że aplikacja ta pozostanie w ofercie. Obie firmy obecnie negocjują możliwość rozszerzenia licencji także na wersję tego programu dla iOS w ramach opłaconej subskrypcji Setapp.

Aktualizacja

Użytkownicy usługi Setapp mogą korzystać z Ulysses w wersji zarówno dla macOS jak i iOS w ramach tej właśnie subskrypcji (subskrypcja Ulysses oferowana jest w ramach subskrypcji Setapp).

O Ulysses pisaliśmy na łamach MyApple wielokrotnie. Poza formatowaniem markdown oferuje on m.in. ciekawą funkcję statystyk tekstu, pozwalającą np. na określenie docelowej wierszówki. Przydaje się też możliwość podglądu struktury dokumentu oraz bogate funkcje eksportu do formatów HTML, PDF, RTF czy ePub. Obie wersje - dla macOS i iOS - wspierają funkcję Handoff. Można więc zacząć pisać tekst na Macu i dokończyć go na iPhonie lub iPadzie. Obie synchronizują się za pośrednictwem biblioteki trzymanej w chmurze iCloud (dokumenty zapisywane są do jednego pliku). Dzięki hierarchicznej strukturze plików, trzymanych we własnej bibliotece, Ulysses zdecydowanie bardziej nadaje się do tworzenia dłuższych, rozbudowanych i złożonych dzieł, niż tylko prostych tekstów, choć i w ich przypadku spisuje się znakomicie.