W temacie tego, jak iPhone 8 będzie wyglądać z przodu właściwie niemal wszystko zostało już powiedziane, a Apple przypadkowo potwierdziło wcześniejsze informacje o tym, że urządzenie będzie posiadać ekran zajmujący niemal cały przedni panel, z charakterystycznym wycięciem przy górnej krawędzi na głośnik słuchawki, przednią kamerkę, czujnik zbliżeniowy i skaner twarzy (odniesienia do tego ostatniego pojawiły się w kodzie firmware'u HomePoda).

W sieci od jakiegoś czasu pojawiają się wizualizacje tego, jak może wyglądać interfejs na takim ekranie. Swoją wizję przygotował Martin Hajek, najciekawszą jednak, na zamówienie firmy Nodus, przedstawił Gordon Kelly. Jego zdaniem podzielony na dwie części pasek statusu (odniesienia do niego także znalazły się w kodzie firmware'u HomePoda) będzie w kolorze obudowy, dzięki czemu zlewać się będzie z wcięciem na głośnik.

Najnowszą wizję przygotował Max Rudberg, którego zdaniem w podoby sposób Apple może rozwiązać kwestię dolnego obszaru narzędziowego na większym ekranie i wirtualnego przycisku Home Może być on także w kolorze obudowy. W ten sposób właściwe proporcje ekranu pozostaną niezmienione. Przyznaję, że ta wizja do mnie także przemawia.

Zastanawia mnie jednak coś innego. Na wszystkich grafikach przedstawiających to, jak wyglądać może interfejs użytkownika w iOS 11 na iPhonie 8, brakuje jednego istotnego elementu, na który ja dość często zerkam podczas pracy z iPhone'em. Mowa o godzinie. We wszystkich modelach iPhone'ów godzina zawsze wyświetlana była i jest na środku paska statusu, a wiec w miejscu, w którym w iPhonie 8 tego paska nie będzie. Nikt jak dotąd nie wpadł na pomysł, gdzie Apple może umieścić godzinę. To wbrew pozorom bardzo ważne, by mieć stały dostęp do tej informacji. Blokowanie iPhone'a, tak by wyświetlić godzinę na środku widoku blokady jest szalenie niewygodne. Apple mogłoby umieścić godzinę w widoku „Dzisiaj”, ale to z kolei także wymagało by dodatkowych czynności, a nawet wychodzenia z aplikacji.

Jestem pewien, że godzina dalej będzie wyświetlana na ekranie. Nie wiem tylko, w którym miejscu. Może Wy macie jakiś pomysł?