W epoce komputerów 8- i 16-bitowych popularne były gry, w których zadaniem graca było eksplorowanie dziwnego świata obcych planet lub różnych równie dziwnych kompleksów czy baz. Zwykle pełno było w nich różnego rodzaju pułapek, laserów oraz groźnych form życia, z którymi zetknięcie mogło kończyć się śmiercią, a przynajmniej znaczną utratą energii. Z tymi dawnymi grami na ZX Spectrum, Commodore 64, Atari XL/XE, Atari ST oraz Amigę kojarzy mi się Meganoid(2017) dla iOS. Tytuł ten jest zmodernizowaną wersją gry sprzed sześciu lat.

Big 4837f8ea 1a59 4a48 997a 9a453823940d

Meganoid to statek kosmiczny, który uległ uszkodzeniu i to na jego pokładzie toczy się gra. Gracz musi go naprawić, schodząc na najniższy jego poziom, a to - jak łatwo się domyślić - nie będzie zadaniem łatwym. Czekają więc na niego generowane losowo przedziały tego kosmicznego kompleksu statku, złożone z platform, śmiercionośnych pułapek z kolcami, laserów i działek oraz równie zabójczych robotów czy dziwnych stworzeń.

Gracz musi ich unikać przeskakując je, skacząc z platformy na platformę zbierając przy okazji różne karty do terminali oraz pieniądze, za pomocą których będzie mógł kupować rozszerzenia lub haki pozwalające np. na wyłączenie robotów i laserów ochrony. Na każdym etapie musi dotrzeć do teleportera, który przeniesie go do kolejnego przedziału tego wielkiego statku.

W każdym z nich gracz pozostaje w pewnym stopniu niezauważony. Jeśli sam nie wpadnie na kolczastą pułapkę, nie wejdzie w strumień energii lasera, czy nie wpadnie na robota ochrony lub inne stworzenie to nic mu nie będzie. Jeśli jednak zbyt długo zabawi na danym poziomie, zostanie wykryty i zacznie być ścigany przez strażnika uzbrojonego w ręczny pistolet laserowy. Gra jest jednak i tak wystarczająco trudna i bez niego. Dość łatwo nadziać się na pułapkę, wpaść na robota ochrony czy zostać trafionym laserem, a bohater ma tylko trzy życia.

Początkowo, jedyną bronią, w jaką wyposażony jest bohater gry jest dynamit. Pozwala mu on nie tylko niszczyć wrogie istoty, ale przede wszystkim przebijać się na niższe poziomy, w drodze do teleportera. Później jednak zdobywa inne uzbrojenie, które pozwala mu na eliminację przeciwników.

Sterowanie w Meganoid(2017) jest z jednej strony dość proste, z drugiej jednak czasem ta prostota jest przyczyną problemów. Gracz ma do dyspozycji cztery przyciski: w lewo, w prawo oraz aktywacja przedmiotu i skok (A i X). Są one jednak na tyle małe, że zdarza się pomylić kierunki, a to zwykle kończy się utratą życia. Moim zdaniem twórca gry powinien to poprawić.

Bardzo ładna grafika nasuwa skojarzenia z Amigą czy Atari ST, generalnie z komputerami 16-bitowymi i grami z tej właśnie epoki, choć jak pisałem kojarzy mi się także z pozycjami na komputery 8-bitowe. Całość dopełnia utrzymana w tym samym klimacie ścieżka dźwiękowa.

Gra Meganoid(2017) dla iOS dostępna jest w App Store w cenie 13,99 zł.