W epoce komputerów 8- i 16-bitowych popularne były gry, w których zadaniem graca było eksplorowanie dziwnego świata obcych planet lub różnych równie dziwnych kompleksów czy baz. Zwykle pełno było w nich różnego rodzaju pułapek, laserów oraz groźnych form życia, z którymi zetknięcie mogło kończyć się śmiercią, a przynajmniej znaczną utratą energii. Z tymi dawnymi grami na ZX Spectrum, Commodore 64, Atari XL/XE, Atari ST oraz Amigę kojarzy mi się Meganoid(2017) dla iOS. Tytuł ten jest zmodernizowaną wersją gry sprzed sześciu lat.

Meganoid to statek kosmiczny, który uległ uszkodzeniu i to na jego pokładzie toczy się gra. Gracz musi go naprawić, schodząc na najniższy jego poziom, a to - jak łatwo się domyślić - nie będzie zadaniem łatwym. Czekają więc na niego generowane losowo przedziały tego kosmicznego kompleksu statku, złożone z platform, śmiercionośnych pułapek z kolcami, laserów i działek oraz równie zabójczych robotów czy dziwnych stworzeń.

Gracz musi ich unikać przeskakując je, skacząc z platformy na platformę zbierając przy okazji różne karty do terminali oraz pieniądze, za pomocą których będzie mógł kupować rozszerzenia lub haki pozwalające np. na wyłączenie robotów i laserów ochrony. Na każdym etapie musi dotrzeć do teleportera, który przeniesie go do kolejnego przedziału tego wielkiego statku.

W każdym z nich gracz pozostaje w pewnym stopniu niezauważony. Jeśli sam nie wpadnie na kolczastą pułapkę, nie wejdzie w strumień energii lasera, czy nie wpadnie na robota ochrony lub inne stworzenie to nic mu nie będzie. Jeśli jednak zbyt długo zabawi na danym poziomie, zostanie wykryty i zacznie być ścigany przez strażnika uzbrojonego w ręczny pistolet laserowy. Gra jest jednak i tak wystarczająco trudna i bez niego. Dość łatwo nadziać się na pułapkę, wpaść na robota ochrony czy zostać trafionym laserem, a bohater ma tylko trzy życia.

Początkowo, jedyną bronią, w jaką wyposażony jest bohater gry jest dynamit. Pozwala mu on nie tylko niszczyć wrogie istoty, ale przede wszystkim przebijać się na niższe poziomy, w drodze do teleportera. Później jednak zdobywa inne uzbrojenie, które pozwala mu na eliminację przeciwników.

Sterowanie w Meganoid(2017) jest z jednej strony dość proste, z drugiej jednak czasem ta prostota jest przyczyną problemów. Gracz ma do dyspozycji cztery przyciski: w lewo, w prawo oraz aktywacja przedmiotu i skok (A i X). Są one jednak na tyle małe, że zdarza się pomylić kierunki, a to zwykle kończy się utratą życia. Moim zdaniem twórca gry powinien to poprawić.

Bardzo ładna grafika nasuwa skojarzenia z Amigą czy Atari ST, generalnie z komputerami 16-bitowymi i grami z tej właśnie epoki, choć jak pisałem kojarzy mi się także z pozycjami na komputery 8-bitowe. Całość dopełnia utrzymana w tym samym klimacie ścieżka dźwiękowa.

Gra Meganoid(2017) dla iOS dostępna jest w App Store w cenie 13,99 zł.