Dzisiaj w Warszawie producent dronów i akcesoriów stabilizacyjnych, firma DJI, zaprezentował swojego nowego drona, o nazwie Spark, którym sterować można m.in. za pomocą gestów.

Niewielki dronem można sterować za pomocą różnego rodzaju gestów, np. przesuwając rękę w lewo lub w prawo, aktywując aparat fotograficzny (układając palce obu dłoni w kształt kadru, a następnie rozciągając je), tryb selfie, w którym dron oddala się na odległość do 3 metrów, czy przywołując go z powrotem za pomocą machania obiema rękoma i nakazując mu lądowanie na dłoni. Dron może śledzić użytkownika i podążać za nim, jednocześnie rejestrując obraz za pomocą kamery.

Oczywiście nowym urządzeniem latającym można sterować także bezpośrednio z iPhone'a czy iPada. W tym trybie zasięg generowanej przez nie sieci WiFi wynosi 100 m. Z kolei sterując Sparkiem za pomocą odpowiedniego sterownika zasięg wynosi do 2 km, choć w Europie będzie to prawdopodobnie około 1 km.

Dron może poruszać się z prędkością do 50 km na godzinę, a energia zgromadzona w baterii wystarczy na 16 minut lotu. Spark wykryje niski poziom baterii i samodzielnie wyląduje jeśli to konieczne. Nie ma więc mowy o tym, by urządzenie przestało działać w locie i spadło na ziemię z wysokości. Urządzenie wyposażone jest także w system wykrywania przeszkód, pozycjonowanie VBS oraz GPS.

Spark oferuje wiele ciekawych efektów, pozwalających na tworzenie atrakcyjnych filmów. Są to m.in. dynamiczny odjazd do tyłu, zataczanie kręgów czy odlot do tyłu ze skrętem wprawo, wszystko to przy utrzymaniu filmowanych osób w kadrze. Jest także tryb robienia panoram oraz z tworzeniem filmów z różną głębią ostrości.

Umieszczona na dwuosiowym gimbalu kamera posiada sensor o przekątnej 1,24" i rozdzielczości 12 megapikseli. Potrafi rejestrować filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) i 30 klatkach na sekundę.

DJI stworzyło też specjalne środowisko programistyczne (SDK), które pozwolić ma deweloperom na tworzenie aplikacji wykorzystujących drona Spark.

Dzisiaj podczas prezentacji w Warszawie miałem okazję przekonać się jak działa sterowanie za pomocą gestów i muszę przyznać, że robi to całkiem dobre wrażenie. Dron zachowywał się zgodnie z poleceniami. Przyda się to przede wszystkim do kręcenia filmów czy robienia zdjęć w szerszym planie.

Więcej o dronie Spark będę mógł powiedzieć po redakcyjnych testach tego urządzenia, które powinny rozpocząć się już w przyszłym tygodniu.

Spark w podstawowej wersji w kolorze białym, dostępny jest już w cenie 2599 zł. Wersja kombo kosztować ma 3499 zł. Dystrybutorem produktów DJI jest firma RCpro.

Patronite

MyApple Daily w iTunes Store.